Top 10 – Najlepsze armie świata

indian-army

Która armia na świecie jest najlepsza? Postanowiliśmy to sprawdzić – przeanalizowaliśmy uzbrojenie i potencjał militarny poszczególnych armii.


7 – Armia Japonii

armia-japonia

Japoński budżet wojskowy wynosi prawie 49 miliardów $ (jest to jednak zaledwie 1% PKB Japonii). Armia Japońska nie jest liczna – posiada zaledwie 238 tys. żołnierzy + 58 tys. rezerwistów. Jest to jednak armia zawodowa a nie poborowa.

Japonia zamierza zmienić konstytucję, tak, by mogła zarabiać na sprzedaży broni. Obecnie obowiązuje tam prawo ustanowione po II wojnie światowej. Stany Zjednoczone narzuciły wtedy Japonii zakaz posiadania regularnego wojska oraz eksportowania broni. Jednak teraz japońskie koncerny, które od lat pracują nad nowoczesnymi technologami w wojsku, chciałyby zacząć na tym zarabiać. Dlatego rząd Japonii postanowił zmienić prawo. Według rządowego projektu Japonia sprzedawałaby uzbrojenie tylko wybranym państwom: Stanom Zjednoczonym, pozostałym krajom NATO oraz Australii. Sprzedaż innym państwom również byłaby możliwa ale tylko na potrzeby misji humanitarnych i pokojowych – informuje tvn24.pl. Jeśli projekt zostanie przegłosowany w parlamencie, nowe prawo ruszyłoby w pierwszych miesiącach 2012 roku. Wtedy na rynku zbrojeniowym pojawiłby się poważny konkurent dla takich militarnych potęg jak Stany Zjednoczone oraz innych zachodnich krajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *