Jak zacząć przygodę z airsoftem?

Airsoft to rozgrywka zdobywająca coraz większą popularność nie tylko w naszym kraju, ale również na świecie. Przez wielu kojarzona jest ona z paintballem, jednak te dwie gry różnią się od siebie wieloma aspektami. Po pierwsze, w paintballu mamy do czynienia z artylerią w postaci kulek z farbą, które po trafieniu w gracza rozlewają się na jego militarnym stroju. Sytuacja w asg jest nieco inna, gdyż nabojami są po prostu plastikowe kulki o odpowiedniej średnicy. Niekiedy możemy spotkać również kulki stalowe.

Chcąc jednak zacząć przygodę z airsoftem, musimy poznać kilka podstawowych zasad rozgrywki oraz nabyć konieczny do rozpoczęcia gry sprzęt.

Podstawowe formy rozgrywki

Airsoft jest głównie sportem drużynowym, więc w pierwszej kolejności należałoby dołączyć do jakiejś ekipy bądź zebrać znajomych i stworzyć własną drużynę. Kiedy tą czynność mamy już za sobą, możemy przystąpić do pierwszych gier. Rozróżniamy trzy podstawowe typy rozgrywek, które charakteryzują się indywidualnymi zasadami i są odgrywane przez bardziej lub mniej doświadczonych graczy.

Pierwszym typem rozgrywek są popularne strzelanki. Ich reguły są zdecydowanie najprostsze, a polegają na zdobyciu bazy rywala poprzez unicestwienie przeciwników i wywieszenie tam flagi swojego zespołu. Istotna w tym przypadku jest jednak gra fair play. Uczestnicy zobowiązani są zgłaszać, że zostali postrzeleni, gdyż w przeciwnym wypadku gra nie ma sensu.

Kolejna rozgrywka to tzw. LARP, czyli odzwierciedlanie wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Tutaj celem nie jest wyeliminowanie przeciwnika, lecz precyzyjne odegranie swojej roli, w którą wcielamy się już na samym początku. Ostatnią formą przeznaczoną już bardziej dla zaawansowanych graczy są MilSimy. Rozgrywka w tym przypadku może trwać nawet cały dzień, a uczestnicy będąc na polu bitwy opracowują taktyki na atak przeciwnika i tworzą swoje bazy wojskowe, z pomocą których podchodzą do walki.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Rozgrywki asg nie są bezpiecznym zajęciem w momencie, w którym nie ma się odpowiedniego zaopatrzenia. Na początek lepiej zainwestować mniej w replikę broni, a większą część przeznaczyć na uzbrojenie. W pierwszej kolejności musimy pamiętać o okularach plastikowych, które będą dobrze przylegać do naszej twarzy. Oprócz tego, warto jest zakupić dobre umundurowanie, niwelujące w dużej mierze ból po otrzymaniu kulki.

W terenach leśnych konieczne jest również dbanie o swoje stawy. Z tego względu potrzebne będzie wysokie obuwie za kostkę, które pomocne okaże się podczas postawienia stopy na zakrzywionej powierzchni.

Jaką dobrać pierwszą replikę broni?

Będąc zaawansowanym graczem i pasjonatem ważne jest, jakim dysponujemy sprzętem. Stawiając się jednak w sytuacji początkującego, który niekoniecznie wie czy cała rozgrywka przypadnie mu do gustu gracza, nie warto jest przepłacać.

Niemal każdy sklep z replikami ASG oferuje repliki o różnorodnym zakresie cenowym. Na samym początku warto jest jednak zacząć od pistoletu, takiego jak chociażby colt. To przy jego użyciu dowiemy się, czy to hobby jest odpowiednie dla nas oraz poznamy wszystkie nasze słabe i mocne strony. Może okazać się, że dobrze idą nam strzały z dystansu, co skłoni nas do późniejszego zakupu snajperki, lub że jesteśmy dobrzy na krótkich odległościach, co skutkuje koniecznością zaopatrzenia się w broń maszynową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *