Top 10 – Najlepsze armie świata

indian-army

Która armia na świecie jest najlepsza? Postanowiliśmy to sprawdzić – przeanalizowaliśmy uzbrojenie i potencjał militarny poszczególnych armii.


9 – Armia Izraela

armia-izrael

Armia Izraela jest jedną z najsprawniejszych armii na świecie. W związku z ciągłym zagrożeniem ze strony państw arabskich, każdy mężczyzna w wieku 18 lat zostaje przymusowo wcielony do Armii Izraela na okres 3 lat. Kobiety również muszą być w armii, jednak krócej od mężczyzn – 2 lata. Rząd Izraela przeznacza na armię aż 9% PKB co daje ok 7.5 miliardów $. Do tego dochodzi trochę ponad 2 miliardy $ uzyskiwanych od USA.

Choć oficjalnie Izrael nigdy się do tego nie przyznał – według ekspertów posiada broń nuklearną w liczbie ok 400 głowic. Sprzęt wojskowy Izraela jest na bardzo wysokim poziomie technologicznym. Naziemne oddziały armii izraelskiej są wysoko zmechanizowane – liczą ok 4 tysiące czołgów. Daje to liczbę równą połączonym armiom Egiptu, Syrii i Jordanii. Lotnictwo opiera się w większości na ok 300 myśliwcach F-16 i 100 F-15. Do tego dochodzą helikoptery Apache. Minusem Armii Izraela jest słaba marynarka oraz dość niska liczebność żołnierzy – 177 tys. + ok 400tys. w rezerwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *