Jak dobrać opony letnie do swojego samochodu?

Opony letnie zwykle odpowiadają za większość przebiegu Twojego samochodu. Latem częściej wyjeżdżasz w dłuższe trasy i na krótkie wypady za miasto. Dlatego powinieneś poświęcić dużo uwagi, gdy wybierasz letnie opony. Ten artykuł pomoże Ci zorientować się, na co powinieneś zwrócić uwagę, przy wyborze opon letnich. Znajdziesz tu również wskazówki, jak powinieneś dopasować swój styl jazdy, aby letnie opony służyły Ci jak najdłużej. 

Jaki rozmiar powinny mieć letnie opony do Twojego samochodu

Przy wyborze wystarczy postępować zgodnie z zaleceniami producenta samochodu, a także wziąć pod uwagę cechy swojego stylu jazdy i warunków pracy. Aby wybrać odpowiednie opony do swojego samochodu, należy zwrócić uwagę na pięć rzeczy:

Wybór rozmiaru jest stosunkowo prosty. Kiedy przeglądasz ofertę sklepu, na przykład na stronie https://noweopony.pl/opony/letnie, zauważysz, że opony posegregowane są według rozmiarów. Rozmiar opony przedstawia w prosty sposób jej szerokość, wysokość i średnicę wewnętrzną. Oznaczenie rozmiaru wygląda następująco: 185/65/R15. Na przykładzie tego oznaczenia dowiesz się, że:

185 to szerokość opony w milimetrach.

65 to wysokość profilu wyrażona jako procent szerokości opony (w tym przypadku 120 mm)

15 to średnica otworu w calach – powinna odpowiadać rozmiarowi felgi, w przeciwnym razie nie będzie można zamontować opon. 

Jak zachowują się opony o różnych rozmiarach na nawierzchni drogi

Szersze opony zwiększają powierzchnię styku z podłożem, a co za tym idzie, poprawiają przyczepność. Niestety, są również cięższe i pogarszają dynamikę samochodu, gorzej sprawują się na złej drodze i negatywnie wpływają na zużycie paliwa. Równocześnie na mokrej nawierzchni mogą one powodować zgubny efekt aquaplaningu.

Według wysokości opony dzielą się na niskoprofilowe (55% i mniej), wysokoprofilowe (60–75%) i pełnoprofilowe (80% i więcej). Te ostatnie są przeznaczone do SUV-ów i jazdy po wiejskich drogach z wybojami i dziurami, a pierwszy i drugi są instalowane w zwykłych samochodach osobowych. 

Jaki wybrać bieżnik w oponach letnich

Wzór bieżnika ma bezpośredni wpływ na osiągi opon. Możliwe typy wzorów bieżnika:

  • Symetryczny bezkierunkowy – najczęściej spotykana opcja, która dobrze nadaje się do jazdy w cyklu miejskim i na autostradzie. Taki bieżnik jest najczęściej stosowany w popularnych oponach, które są montowane fabrycznie w nowych samochodach.
  • Symetryczny wzór kierunkowy – usuwa wodę szybko z powierzchni styku opony i zapewnia dobrą przyczepność. Opony muszą być montowane zgodnie z wymaganym kierunkiem obrotu (wskazanym strzałką na boku opony), w przeciwnym razie jazda będzie niebezpieczna na mokrej nawierzchni.
  • Asymetryczny wzór – sprawdza się zarówno w deszczu, jak i przy suchej pogodzie. Uniwersalny bieżnik, który jest montowany w SUV-ach i rodzinnych sedanach. Na zewnętrznej i wewnętrznej stronie tych opon zastosowano różne wzory bieżnika: jeden dla lepszej przyczepności przy suchej powłoce, drugi dla przyczepności przy mokrej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *