Odszkodowanie z OC sprawcy: na jaką pomoc możesz liczyć?

Jeśli brałeś udział w stłuczce lub wypadku drogowym, należy Ci się odszkodowanie z OC sprawcy. Koniecznie sprawdź, jakie koszty pokryje ubezpieczyciel. Dowiedz się, czy możesz wybrać prywatną opiekę medyczną i naprawić samochód w warsztacie, który sam wybierzesz. Poznaj też wyjątkowe sytuacje, w których będziesz mógł liczyć na rekompensatę finansową. Przeczytaj artykuł i zabezpiecz swój interes!

Co robić, gdy auto zostanie uszkodzone?

Jeśli Twoje auto znajdowało się po wypadku w tragicznym stanie i wymagało odholowania, jest to pierwsza z rzeczy, których koszty powinny zostać pokryte z OC sprawcy. Druga rzecz do wykonanie kosztorysu i oszacowanie, ile wyniesie naprawa. By uzyskać tego rodzaju pomoc, skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy zdarzenia drogowego. Jeśli Twój ubezpieczyciel działa w ramach BLS, możesz też porozumieć się bezpośrednio z nim, a on sam po fakcie rozliczy się z ubezpieczycielem sprawcy.

Na czas naprawy auta – warto wiedzieć, że ubezpieczyciel ma obowiązek zlikwidować uszkodzenia w przeciągu 30 dni od daty zgłoszenia – może Ci być potrzebny pojazd zastępczy. Sprawdź, co zrobić, by otrzymać tego rodzaju wparcie: https://kioskpolis.pl/samochod-zastepczy-z-oc-sprawcy-komu-i-jak-dlugo-przysluguje/

Odszkodowanie z OC sprawy a wybór warsztatu samochodowego

By naprawić szkody z odszkodowania z OC sprawy, masz do wyboru dwa rodzaje. Likwidacja uszkodzeń może odbyć się:

– gotówkowo – to wygodny i popularny sposób na naprawę pojazdu z OC winowajcy. Po skontaktowaniu się z ubezpieczycielem wyśle on do Ciebie swojego przedstawiciela (rzeczoznawcę). Specjalista obejrzy uszkodzenia, oszacuje ich wartość i dokona wyceny naprawy. Wyliczoną kwotę otrzymasz na swoje konto bankowe. Udasz się z pieniędzmi do dowolnego warsztatu samochodowego i naprawisz auto,

– bezgotówkowo – w tym wypadku nie możesz samodzielnie wybrać warsztatu samochodowego. Dostajesz gotową listę propozycji od towarzystwa ubezpieczeniowego i wybierzesz jedną z nich. Rzeczoznawca wyliczy koszt naprawy, jednak pieniędzy nie otrzymasz na konto. Zostaną wypłacone bezpośrednio warsztatowi.

Leczenie w ramach odszkodowania z OC sprawcy

Okres przedawnienia roszczeń o odszkodowanie z OC sprawcy w odniesieniu do urazów ciała i rozstroju zdrowia wynosi aż 20 lat. Nie martw się więc, że pogorszenie stanu zdrowia odnotowałeś dopiero tydzień czy miesiąc po zdarzeniu drogowym. Niektóre urazy nie dają o sobie znać od razu.

Chcesz się leczyć prywatnie? Masz do tego prawo. Sam wybierasz, z jakiej placówki skorzystasz w ramach odszkodowania z OC sprawcy. Ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia środków, jeśli uzna, że drogie leczenie prywatne nie było konieczne, jednak będzie musiał to udowodnić.

Jeżeli podczas wypadku przeżyłeś traumę lub z pobytem w szpitalu i leczeniem wiązały się silne emocje, możesz ubiegać się o rekompensatę w ramach odszkodowania z OC sprawcy. Są to pieniądze wypłacane Ci bezpośrednio. Masz do nich prawo m.in. jeśli wypadek zamknął przed Tobą pewne ścieżki kariery, nie możesz wykonywać podstawowych czynności życiowych albo rehabilitacja wiązała się z znacznym cierpieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *