Czy da się palić bez palenia?

Chociaż pytanie zawarte w tytule może brzmieć kuriozalnie, to nie jest ono jednak pozbawione sensu. Współcześnie coraz bardziej popularne są alternatywne metody stosowania używek, które dotąd jedynie palono. Mowa o waporyzacji. Czym jest i jak działa?

Jak działa waporyzacja?

Waporyzacja to proces odparowywania związków chemicznych z roślin w celu wciągnięcia ich razem z parą do płuc, skąd przenikają do krwiobiegu. Nie jest to palenie – przy waporyzacji nie ma żadnego ognia, nie powstaje dym, ani nie dochodzi do utleniania. Parę uzyskuje się poprzez podgrzewanie olejku lub suszu roślinnego do temperatury rzędu 200ºC. Waporyzacja przeprowadzana jest w specjalnych urządzeniach nazywanych waporyzatorami – dbają one o to, aby temperatura nie była zbyt wysoka, co doprowadziłoby do zapalenia się suszu, ani za niska – wtedy nie doszłoby do parowania.

Waporyzacja to zdrowsza alternatywa dla palenia.

Jak waporyzować?

Najtańsze waporyzatory to wydatek rzędu 300 zł, droższe i większe modele mogą kosztować ponad 1000 zł. Wszystko w zależności od tego, czy jest to sprzęt przenośny, czy stacjonarny, jak długo może pracować na baterii i jakiej jakości para powstaje przy jego użyciu. Waporyzatory przenośne przypominają z grubsza elektroniczne papierosy, zasada działania jest podobna, jednak w różnice wynikają głównie z innego wkładu.

Do elektronicznych papierosów stosuje się liquidy powstałe na bazie glikolu propylowego i gliceryny. Teoretycznie są obojętne dla naszego organizmu, jednak z racji tego, że elektroniczne papierosy są stosunkowo nowe, nie są do końca znane długotrwałe efekty oddziaływania tych substancji na układ oddechowy.

W waporyzatorach umieszcza się jedynie sam susz – w związku z tym przy waporyzacji nie wdycha się innych substancji, niż te zawarte w roślinach. Dobrym przykładem jest susz CBD. Coraz powszechniej dostępny w sklepach stacjonarnych i internetowych, ten powstały z konopi siewnej susz o wysokiej zawartości kannabidiolu idealnie nadaje się do waporyzacji. Dzięki temu do naszego organizmu wpuszczamy jedynie dobroczynne CBD.

Ofertę suszy o różnych aromatach, nadających się do waporyzacji, można znaleźć w sklepie 4ease.pl.

Waporyzacja jest przyszłością również w ziołolecznictwie i aromaterapii. Wraz ze wzrostem świadomości o tej alternatywie dla palenia i spadkiem cen waporyzatorów, coraz większy odsetek palaczy, ale także osób, które chcą korzystać z dobrodziejstw naturalnych substancji roślinnych, będzie przechodził na waporyzację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *