Na jaką maskę spawalniczą się zdecydować?

Zawód spawacza należy do niebezpiecznych zajęć, dlatego podczas spawania koniecznie należy zadbać o bezpieczeństwo, jak i o odpowiednią ochronę przed silnym światłem, szkodliwym dymem oraz gorącymi iskrami. Do tego raczej nie trzeba nikogo zbytnio przekonywać

Podstawowe rodzaje masek

Każdy spawacz powinien posiadać maskę spawalniczą. Musi spełniać wszelkie zadania oraz dodatkowo być wygodna. Jeśli chodzi o maski spawalnicze to na rynku mamy ich duży wybór. Dostępne są zasadniczo w dwóch różnych rodzajach. Są to maski spawalnicze pasywne oraz aktywne. Pierwsze mają wstawioną barwioną szklaną szybkę, która nie zmienia zaciemnienia. Zatem przed rozpoczęciem pracy należy ją założyć, a następnie zdjąć po jej zakończeniu. Kolejny rodzaj masek to maski samościemniające. Charakteryzują się one tym, że mają wmontowaną szybę, które zaciemnia się pod wpływem intensywnego światła. Oznacza to w praktyce, że podczas spawania nie musimy nasuwać maski, ani też jej podnosić. Wszystko będzie cały czas widoczne. Wydaje się to drugie rozwiązanie o wiele wygodniejsze. Wówczas także ma się dwie wolne ręce. Jest to także dodatkowy atut tego rodzaju maski.

Funkcje masek spawalniczych

Oferowane w sklepach maski charakteryzują się najczęściej materiałem o wysokiej jakości. Jednak nie jest to ich zaleta jedyna. Każdy spawacz obowiązkowo musi mieć na głowie przez cały czas maskę. W związku z tym warto zwrócić uwagę czy jest ona lekka. Komfort pracy na pewno jest większy gdy model maski jest lżejszy. Duże znaczenie również ma czas reakcji na światło. Zasada jest taka – im czas ten jest krótszy, tym jest to odpowiedniejsze dla naszych oczu. Nowoczesne maski samościemniające mają również regulowany stopień czułości. Możemy dzięki temu dostosować parametry danej maski do warunków panujących w danym otoczeniu. Bardzo ważna jest także funkcja opóźnienia. Należy ją ustawić zależnie od rodzaju metalu czy też pracy wykonywanej. przy punktowym spawaniu znacznie lepszy będzie niski czas opóźnienia. Z kolei w przypadku styczności z materiałem, korzystniej będzie dla nas wydłużyć sam czas opóźnienia.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Maska spawalnicza jest niezbędnym elementem pracy każdego spawacza. Na rynku jest wiele dostępnych masek samościemniających, które będą na pewno najwygodniejszym rozwiązaniem w przypadku początkujących osób jak i także tych bardziej doświadczonych. Obecnie znajdziesz je nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale też sklepach online takich jak Weldcut. Niektóre maski wyróżniają się ciekawymi wzorami. Jednak wybór ostateczny zawsze powinien być podyktowany głównie względami użyteczności jak i także bezpieczeństwa. Należy wiedzieć, że maska spawalnicza musi zapewnić nam ochronę podczas prac prowadzonych oraz powinna być wygodnie osadzona na głowie. Niestety wciąż można zaobserwować amatorskich spawaczy jak i także tych nieco zaawansowanych, którzy spawają bez masek. Jest to naprawdę niebezpieczne i w żadnym wypadku nie do zaakceptowania. Miejmy świadomość, że najważniejsze w przypadku wykonywania pracy spawacza jest bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *