Lamborghini Gallardo Nera – najszybsze auto na milę

Lamborghini Gallardo Nera - rekord 1 mili

Lamborghini Gallardo Nera to jedno z najszybszych aut na świecie i rekordzista prędkości osiągniętej na odległości jednej mili. Oczywiście kilka aut rozpędzi się do większej szybkości maksymalnej, ale potrzebuje na to dłuższego odcinka…

Lamborghini Gallardo Nera - rekord 1 mili

Lamborghini Gallardo Nera to jedno z najszybszych aut na świecie i rekordzista pod względem prędkości osiągniętej na odległości jednej mili. Oczywiście kilka aut rozpędzi się do większej szybkości maksymalnej, ale potrzebuje na to dłuższego odcinka…

 

Pod maską Lamborghini Gallardo Nera użytego do bicia rekordu znalazła się potężna jednostka benzynowa o mocy 1850 KM! Auto powstało specjalnie z myślą o wyścigach równoległych (drag racing) na odległość ćwierć mili. Tak potężna bestia z dobrym kierowcą jest już postrachem każdego Texas Mile i Unlim 500+ – najpopularniejszych wyścigów na tym dystansie w USA i Rosji.

Włoski sprinter poprawił oficjalny rekord Nissana GTR AMS Alpha 12+, który pokonał milę w czasie 22,538 sekundy i rozwinął prędkość 382 km/h. W międzyczasie dwóch kierowców Unmil 500+ założyło się któremu z nich do końca 2013 roku uda się zejść poniżej bariery 22 sekund. Stawką zakładu było okrągłe 25 tysięcy dolarów. Obaj dokonali tej sztuki tego samego dnia, postanowili więc ustawić barierę na 21 sekund i podnieśli nagrodę do 100 tysięcy dolarów. Do bicia rekordu wybrali Lamborghini Gallardo LP570-4 TT o mocy 2005 KM. Niestety awaria przy prędkości 402 km/h spowodowała zapalanie się silnika i próba została przerwana.

Powoli zbliżał się koniec roku. Przygotowania samochodu do kolejnej próby bicia rekordu trwały od listopada. Tym razem wybór padł na Lamborghini Gallardo Nera z silnikiem podrasowanym do 1850 KM. 22 grudnia auto stanęło na starcie specjalnej edycji Unlim 500+ w Grecji. Ekipa realizacyjna przygotowała tor i rozgrzała opony by zapewnić maksymalną przyczepność. Opłacało się. Auto pokonało ćwierć mili w imponującym czasie 8.814 sekundy z prędkością 289 km/h, a pełną milę z prędkością 409.55 km/h w czasie zaledwie 20.845 sekundy!

Czy w 2014 roku ktoś pobije granicę 19 sekund? Prób bicia rekordu na pewno nie zabraknie…

 

Lamborghini Gallardo Nera i rekord prędkości na milę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *