Ile kosztuje ubezpieczenie AC?

Cena ubezpieczenia autocasco waha się w zależności od danych pojazdu i jego właściciela oraz ofert konkretnych towarzystw ubezpieczeniowych. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym właściciel pojazdu może znaleźć najtańsze, a jednocześnie najlepiej dopasowane do swoich potrzeb autocasco.

Czym jest autocasco?

AC jest ubezpieczeniem komunikacyjnym, które można dobrowolnie wykupić w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych. Najczęściej można je znaleźć w pakiecie z obowiązkowym OC, które należy zdobyć dla większości pojazdów zarejestrowanych na terenie Polski. Ubezpieczeniem AC często można objąć auta w wieku do 15 lat. Ile kosztuje autocasco i co obejmuje?

Sytuacje, w których przyda się autocasco

To opcjonalne ubezpieczenie pomoże w pokryciu kosztu naprawy w razie spowodowania szkody na własnym pojeździe. Likwidacji takiej szkody nie zapewnia OC, dlatego właśnie autocasco może przydać się właścicielom samochodów. Posłuży także wtedy, gdy do uszkodzenia ubezpieczonego pojazdu dojdzie w wyniku aktów wandalizmu lub innych nieznanych sprawców, którzy uciekli z miejsca zdarzenia. Nawet skutki destrukcyjnego działania sił przyrody lub konsekwencje zderzenia z dzikim zwierzęciem, które doprowadziło do uszkodzenia pojazdu, mogą zostać zlikwidowane z ubezpieczenia autocasco.

AC jest więc przydatnym uzupełnieniem ochrony odpowiedzialności cywilnej, działającej w wypadku spowodowania szkody na innym uczestniku ruchu przez kierowcę ubezpieczonego auta. Z tego względu pakiety OC i AC są jednymi z najczęściej wybieranych zestawów ubezpieczeń.

Jakie rodzaje autocasco znajdziesz w polskich firmach ubezpieczeniowych?

Wersji autocasco jest tyle, ile ofert ubezpieczycieli. Zakres AC w przeciwieństwie do ochrony zapewnianej przez ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie jest określony tekstem żadnej ustawy, dlatego różni się w zależności od tego, co może zaproponować konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe w danym pakiecie.

Wyróżnia się trzy główne rodzaje autocasco: AC o standardowym zakresie, AC all risks i mini autocasco. Cena tych ubezpieczeń jest zależna od stosunku ubezpieczyciela do określonych cech właściciela i jego pojazdu.

Najdroższym, ale i obejmującym najwięcej zdarzeń ubezpieczeniem tego typu jest AC all risks. Jak jego nazwa wskazuje, ten rodzaj autocasco zapewnia likwidację szkód we wszystkich wypadkach — oczywiście z wyjątkiem tych, które zostały jasno wymienione jako wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela w dokumencie zwanym Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Standardowe ubezpieczenie obejmuje ochroną te szkody, które najczęściej przydarzają się kierowcom: częściowe uszkodzenie samochodu, szkodę całkowitą (czyli zniszczenie pojazdu w takim stopniu, że nie nadaje się on do naprawy) i kradzież. Z kolei AC mini, mini autocasco lub smart casco to nazwy ubezpieczenia o najmniejszym zakresie, zazwyczaj nie uwzględniającego likwidacji szkody częściowej, lecz tylko zapewniającego odszkodowanie w razie szkody całkowitej lub kradzieży.

Przeciętny koszt AC w 2020 roku. Ile kosztuje ubezpieczenie AC w pakiecie?

Zgodnie ze statystykami prowadzonymi przez porównywarkę Mubi, w listopadzie 2020 roku przeciętny koszt pakietu AC i OC wyniósł 1483 zł, a najtańszy pakiet (za 582 zł) znalazł 32-letni mężczyzna z Opola, właściciel Citroëna C3 z 2009 roku.

Rozbieżności między cenami autocasco świadczą o tym, że da się obniżyć koszt tego ubezpieczenia. Można to zrobić na kilka sposobów.

Od czego zależy koszt AC?

W przypadku ubezpieczenia AC cena zależy od wartości pojazdu. Drożej ubezpiecza się samochody o wyższej wartości, na przykład nowe auta niedawno kupione w salonie sprzedaży. To, ile kosztuje AC nowego samochodu (https://ranking-oc-ac.pl/blog/pakiet-oc-ac/), zależy właśnie od jego wartości w dniu wykupienia ubezpieczenia. Podobnie jest w wypadku starszych samochodów.

Kierowcy samochodów czasem zastanawiają się, ile kosztuje AC na tydzień lub miesiąc, a nie na cały rok. Dzieje się tak, gdy wiedzą, że będą potrzebowali dodatkowej ochrony tylko przez pewien czas. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych możliwe jest wykupienie krótkoterminowego autocasco. Taką wersję AC zapewnia na przykład Compensa, gdzie najkrótsze ubezpieczenie autocasco można wykupić na 30 dni.

Cena autocasco zależy również od innych cech AC, ubezpieczanego samochodu oraz jego właściciela. Na niektóre z nich kierowcy mają znaczący wpływ.

Sposoby na obniżenie ceny AC

Wypracowanie wysokich zniżek za jazdę bez szkód najmocniej wpływa na to, ile kosztuje AC

Zniżki za bezszkodową jazdę mogą sięgać kilkudziesięciu procent ceny ubezpieczenia i zmniejszają koszt wykupienia nie tylko AC, ale i OC. Ich wypracowanie sprawdzi się więc jako jedna z najskuteczniejszych metod wpłynięcia na cenę pakietu tych ubezpieczeń. Działa to też w drugą stronę — utrata zniżek OC i AC za bezpieczną jazdę to bolesny cios dla każdego oszczędnego właściciela pojazdu. Między innymi z tego względu powinien przestrzegać przepisów ruchu drogowego i charakteryzować się ostrożną jazdą.

Wybranie AC o mniejszym zakresie ochrony

Wybór AC all risks z pewnością będzie wiązał się z wysoką opłatą za ubezpieczenie. Z kolei smart casco posłuży nie tylko oszczędnym kierowcom, ale i właścicielom starych aut, których większość ubezpieczycieli nie obejmuje ochroną ze względu na wyższe ryzyko ubezpieczeniowe wyeksploatowanych pojazdów.

Wybór autocasco z udziałem własnym, franszyzą integralną i odpowiednimi zasadami likwidacji szkód

Udział własny w odszkodowaniu AC nazywa się inaczej franszyzą redukcyjną. Jest to wyrażona w złotówkach lub podana w wartości procentowej wysokość kwoty, jaką właściciel pojazdu będzie musiał dopłacić do odszkodowania. Jeżeli planowane odszkodowanie nie przekroczy tej kwoty, nie zostanie wypłacone.

Podobnie jest w wypadku franszyzy integralnej, czyli minimalnej wartości szkody, poniżej której ubezpieczyciel nie udzieli ubezpieczonemu pomocy. Franszyza integralna sprawia, że koszt likwidacji najmniejszych szkód przypadnie w całości właścicielowi pojazdu, mimo że wykupił ubezpieczenie AC. Wybór autocasco z oboma rodzajami franszyzy obniża koszt jego wykupienia.

Tak samo działa wybranie kosztorysowej, czyli gotówkowej likwidacji szkód. W przeciwieństwie do bezgotówkowej likwidacji szkody, sposób kosztorysowy wymaga zaangażowania właściciela pojazdu w jego naprawę. Firma ubezpieczeniowa wypłaca mu kwotę, która powinna wystarczyć na naprawę samochodu w wybranym przez niego warsztacie.

Droższy wariant bezgotówkowy nie angażuje właściciela pojazdu w organizację naprawy jego samochodu. W tym wypadku zajmuje się nią wyłącznie firma ubezpieczeniowa, pokrywając jej koszt bezpośrednio w warsztacie i nie wypłacając pieniędzy właścicielowi samochodu.

Wykupienie mniej korzystnej sumy ubezpieczenia autocasco a jego cena

W autocasco istnieją cztery rodzaje sumy ubezpieczenia. Składka ubezpieczeniowa będzie wyższa, gdy kierowca zdecyduje się na odnawialną lub stałą suma ubezpieczenia. Pierwsza z nich zapewnia, że suma ubezpieczenia nie zmniejszy się nawet wtedy, gdy w czasie trwania ochrony ubezpieczeniwoej zlikwidowano już jedną lub więcej szkód, a druga — obliczanie odszkodowań względem wyższej wartości pojazdu z dnia zakupu ubezpieczenia, a nie względem jego niższej wartości w dniu powstania szkody. Wybranie innego sposobu likwidacji szkód wpłynie na obniżenie ceny całego ubezpieczenia.

Parkowanie w bezpiecznym miejscu ma wpływ na to, ile kosztuje AC

W związku z tym, że autocasco pokryje koszt likwidacji ewentualnych szkód związanych ze zniszczeniem i kradzieżą pojazdu, towarzystwa ubezpieczeniowe przed sprzedaniem polisy oczekują od klienta informacji o tym, gdzie zostawia swoje auto na noc.

Miejsce parkowania nocą jest tak ważne, ponieważ pozwala ocenić ryzyko kradzieży samochodu lub jego uszkodzenia przez wandali. Łatwiej jest ukraść auto z niestrzeżonego miejsca parkingowego pod blokiem niż ze wspólnego garażu dla mieszkańców budynku i z terenu posesji — niż z prywatnego garażu przy domku jednorodzinnym. Z tego powodu dla właścicieli zostawiających na noc pojazdy w bezpiecznych miejscach cena autocasco będzie niższa.

Wykupienie autocasco w pakiecie z innymi ubezpieczeniami

Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe podejmuje się sprzedaży autocasco oddzielnie od OC, ale pewne firmy to umożliwiają. Jednak dużo bardziej opłacalne okazuje się wykupienie AC w pakiecie z obowiązkową ochroną odpowiedzialności cywilnej.

Już wcześniej dowiedziałeś się, że średnia cena pakietu OC i AC w listopadzie 2020 roku wynosiła 1483 zł. Tymczasem wykupienie samego OC w tamtym miesiącu kosztowało przeciętnie 897 zł. Można więc założyć, że przy nabyciu dodatkowej ochrony samochodu w formie autocasco cena pakietu ubezpieczeń wzrasta zaledwie o kilkaset złotych rocznie. Ten stosunkowo niewielki wydatek może oszczędzić właścicielowi pojazdu o wiele wyższych kosztów, które musiałby ponieść w razie konieczności likwidacji szkody częściowej lub całkowitej z własnej kieszeni.

Obniżenie ceny autocasco przez korzystanie z innych dobrowolnych ubezpieczeń

W towarzystwach ubezpieczeniowych można wykupić także mniej popularne formy ochrony, między innymi ubezpieczenie szyb lub opon. Jeżeli po szkodzie właściciel pojazdu zdecyduje się skorzystać z odszkodowań wypłacanych z takich dodatkowych ubezpieczeń, nie straci zniżki na AC z powodu zlikwidowania szkody w jego ramach.

Porównanie ofert w internecie

Do najszybszego poznania propozycji kilku towarzystw ubezpieczeniowych służą porównywarki OC. Można w nich znaleźć nie tylko samo obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ale i opcjonalne formy ochrony — takie jak właśnie autocasco — oraz informacje, ile kosztuje i jaki ma zakres. Osoby zainteresowane innymi ubezpieczeniami, takimi jak assistance lub NNW, też mogą znaleźć ich ceny w porównywarce.

Porównywarki wymagają od użytkowników podania takich danych, jakie są potrzebne TU do określenia ceny ubezpieczeń. Skorzystanie z porównywarki pozwala na jednorazowe wpisanie tych informacji zamiast powtarzania ich w formularzach wszystkich ubezpieczycieli po kolei. Wyniki wyszukiwania najtańszych pakietów zawierają wiadomości nie tylko o tym, ile kosztuje AC samochodu. Informują też o zakresie i sumie ubezpieczenia, rodzaju likwidacji szkód oraz innych ważnych cechach dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego.

To, co obejmuje ubezpieczenie AC i ile kosztuje, jest zależne od wielu czynników, dlatego nie da się podać jednej ceny ubezpieczenia dla właścicieli wszystkich pojazdów. Zastosowanie powyższych metod wpływania na cenę autocasco i znalezienie odpowiedniej oferty przez internet pomoże kierowcy dopasować dobrowolne ubezpieczenie do jego potrzeb i zasobności portfela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *