Kreatyna – idealna na masę mięsniową i siłę!

miesniekaloryfer
Kreatyna jest jednym z najczęściej stosowanych suplementów w kulturystyce. Jest substancją podobną do białek, zbudowaną z trzech aminokwasów: argininy, metioniny oraz glicyny

miesniekaloryfer

Kreatyna jest jednym z najczęściej stosowanych suplementów w kulturystyce. Jest substancją podobną do białek, zbudowaną z trzech aminokwasów: argininy, metioniny oraz glicyny

Niewielkie ilości kreatyny znajdują się w ludzkim organizmie, ponieważ kreatyna jest stałym składnikiem tkanki mięśni owej i odgrywa zasadniczą rolę w przemianach chemicznych powodujących skurcz mięśni owy. Niewielkie ilości kreatyny możemy znaleźć także na przykład w wieprzowinie.

Kreatyna nie jest sterydem lecz odżywką/suplementem. Kreatynę najlepiej stosować po minimum 6 miesiącach treningów. Nie zaleca się stosowania kreatyny poniżej 16 roku życia.

Używanie kreatyny jako suplementu powoduje następujące efekty:

– zwiększa naszą wagę poprzez zwiększenie masy mięśni owej. Dochodzi do zwiększenia ilości kreatyny w mięśni u co z kolei powoduje iż komórki mięśni owe wchłaniają więcej wody. Zwiększona objętość komórki odbierana jest przez organizm jako sygnał anaboliczny co z kolei pobudza mięśnie do przyrostu masy. Dzięki pierwszym użyciu kreatyny można zwiększyć masę mięśni ową nawet o 4-7kg,

– zwiększa siłę (przeciętnie o 10-15%),

– zwiększa odporność na ból,

– ogranicza powstawanie kwasu mlekowego w mięśni ach (zakwasy).

Podczas stosowania kreatyny musimy pamiętać o piciu dużych ilości wody z tego względu iż kreatyna wiąże wodę w komórce i zwiększa jej objętość.

Podczas zażywania kreatyny powinniśmy pamiętać aby nie spożywać:

– kofeiny – (można spożywać dopiero po 4 godzinach od zażycia kreatyny),

– alkoholu – ponieważ odwadnia organizm,

– tłuszczu – ponieważ utrudnia wchłanianie kreatyny.

Dawkowanie kreatyny:

Kreatynę należy spożywać zawsze na pusty żołądek, rozpuszczoną w wodzie albo w soku. Podczas jednego cyklu powinno się spożywać kreatynę przez ok 6 tygodni. W dniach podczas których mamy trening najlepiej jest spożyć 5g kreatyny tuż po przebudzeniu. Drugą porcję również 5g należy spożyć tuż po treningu. Podczas dni bez treningu należy spożyć 3g kreatyny tuż po przebudzeniu i 3g kreatyny w połowie dnia, najlepiej 2 godziny po obiedzie.

Powinniśmy również pamiętać iż organizm ludzki nie jest w stanie przyswoić więcej niż ok 10g kreatyny na dobę.

Kreatynę należy przechowywać w suchym miejscu (w pomieszczeniu o niskiej wilgotności) w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Kreatynę należy chronić przed wilgocią ponieważ pod wpływem wody przekształca się w nieaktywną formę – kreatyninę. Jeżeli znajdziesz twarde grudki w kreatynie to znaczy, że była źle przechowywana i nie nadaj się już do spożycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *