Profesjonalne typowanie meczów, czyli jak wygrać z bukmacherem

obstawianie meczy

Czy możliwe jest zarabianie na typowaniu wydarzeń sportowych? Czy można ograć bukmachera? To pytania zadawane często przez początkujących graczy

obstawianie meczy
Czy możliwe jest zarabianie na typowaniu wydarzeń sportowych? Czy można ograć bukmachera? To pytania zadawane często przez początkujących graczy
 
Mając ponad 10-letnie doświadczenie w typowaniu, postaram się przedstawić na czym polega profesjonalne typowanie meczy, a tym samym jak ogrywać bukmacherów na dłuższą metę.

Prawidłowa ocena szans zespołów

Wiele aspektów ma wpływ na osiągnięcie sukcesu jeżeli chodzi o typowanie wydarzeń sportowych i nieważne czy mówimy tu o obstawianiu piłki nożnej, koszykówki, tenisa, czy wyścigów konnych.

Zysk jaki możemy uzyskać, wynikający z błędnej oceny szans przez bukmachera, najłatwiej jest zobrazować na przykładzie rzutu monetą.

Zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa podczas rzutu monetą możliwe są dwa równo prawdopodobne zdarzenia – 50 % szans, że wypadnie orzeł oraz 50% szans, że wypadnie reszka.

Gdybyśmy wykonali 100 rzutów monetą, w przybliżeniu uzyskalibyśmy 50 orłów i 50 reszek. Przykładowo, gdyby zakład bukmacherski ustalał za każdym razem kurs 2.1 na jedno ze zdarzeń, to obstawiając za każdym razem zdarzenie o wyższym kursie, uzyskalibyśmy 5% zysku ze stawki zainwestowanej. Zważywszy również na fakt, że rzuty monetą są zdarzeniami wzajemnie niezależnymi, tzn. wypadnięcie orła w pierwszym rzucie nie ma żadnego wpływu na następne rzuty. A tym samym wypadnięcie orłów w dwóch pierwszych rzutach, nie zmienia prawdopodobieństwa wypadnięcia orła w trzecim rzucie. A więc, gdy za trzecim razem otrzymalibyśmy od bukmachera kurs przykładowo 2,2 na orła oraz 1,8 na reszkę, bez zastanowienia powinniśmy typować wypadnięcie orła.

Rzut monetą, a mecz piłkarski

Pewnie możecie sobie zadawać pytanie czy jest w ogóle jakiś związek między rzutem monetą, a typowaniem meczy. Wbrew pozorom zrozumienie zasad rządzących zwykłym rzutem monetą może przyczynić się do Twojego sukcesu w typowaniu meczy.

Również tutaj bukmacher procentowo ocenia szanse zespołu, a Twoim zadaniem – podobnie jak w rzucie monetą – jest wyszukanie błędnie ustalonego kursu. Sytuacja ta dotyczy wszystkich zdarzeń losowych, jak i wszystkich rodzajów typów, a więc standardowych zakładów 1×2, typów więcej/mniej, jednak ze względu na swą prostotę oraz oferowane kursy proponuję skupić się przede wszystkim na handicapach azjatyckich.

 
Handicap Azjatycki

Handicap azjatycki jest rodzajem zakładu, który jak sama nazwa wskazuje, został wprowadzony przez Azjatyckich bukmacherów. Jest jednak coraz częściej stosowany również przez Europejskie buki. Typy te zyskały popularność ze względu na fakt, że możliwe są tylko dwa możliwe rezultaty, wygrana lub przegrana, a w pewien sposób eliminowany jest remis. Handicap azjatycki jest skonstruowany w taki sposób, że jeden z zespołów otrzymuje przewagę w zdobytych bramkach/punktach nad drugim. Przewaga ta jest określona w taki sposób, aby kursy na oba zdarzenia były zbliżone i zazwyczaj kształtowały się w granicach 1,75-2,25.

 

zakładybukmacherskie

Wisła – Legia – Szacowanie szans przez bukmachera

Na podstawie przykładowych kursów na mecz Wisła – Legia spróbuję przedstawić jaki jest związek między linią handicapu oraz kursem, a rzeczywistym oszacowaniem szans przez bukmachera.

Wisła 2.00 | 0: ½ | 2.00 Legia (Handicap azjatycki -0.50 na Wisłę i +0.50 na Legię)

Jak możemy zauważyć, bukmacher wystawił kursy 2.00 na to spotkanie przy pół-bramkowym handicapie (kursy w przykładzie są lekko zawyżone w celu uproszczenia obliczeń, zazwyczaj bukmacherzy posiadają własną marżę, najlepsze buki oferują kursy w granicach 1,97).

Pół-bramkowy handicap oznacza, że zespół, któremu odejmujemy pół bramki musi po prostu wygrać spotkanie, aby handicap został pokryty. Natomiast zespół, który otrzymuje pół bramki, może wygrać, lub zremisować spotkanie (to samo co X2). Jak widzimy w ten sposób eliminowany jest remis, który przechodzi na korzyść Legii.

A więc szanse oszacowane przez bukmachera przedstawiają się następująco:

50 % że wygra Wisła (1/2.00*100 %)

50 % że Legia nie przegra (1/2.00*100%)

Wisła – Legia – Szacowanie szans

Po zebraniu niezbędnych informacji dotyczącego konkretnego meczu możemy przejść do próby oszacowania szans obu zespołów. Etap ten jest zdecydowanie najtrudniejszy i wymaga zdobycia bardzo dobrych informacji w skład których wchodzą absencje zawodników, obecna forma, motywacja, sytuacja wewnątrz klubu, zmęczenie i wiele innych czynników i niestety początkowo będzie nam bardzo ciężko oszacować prawidłowo kurs. Na pocieszenie dodam, że czas jest naszym sprzymierzeńcem i im więcej go poświęcimy temu zagadnieniu, tym łatwiej będzie nam przebrnąć przez ten etap.

Załóżmy, że dla naszego spotkania oszacowane przez nas szanse kształtują się następująco:

Wisła: 45%

Remis: 35%

Legia: 20%

Teraz możemy przejść do stworzenia naszego handicapu oraz kursów. Skorzystamy z następującego wzoru: kurs = (100%) / (szanse), a więc otrzymujemy:

45% na zwycięstwo Wisły oznacza handicap -0,5 przy kursie ~2,22

55% na remis lub wygraną Legii oznacza handicap +0,5 przy kursie ~1,82

Zakładając, że dokonaliśmy prawidłowej oceny szans, możemy wyciągnąć wniosek, że kurs wystawiony przez bukmachera na Legię +0,5 jest za wysoki, a więc typując, że Legia nie przegra spotkania uzyskujemy około 10% przewagi nad bukmacherem (2/1.82).

Należy zaznaczyć w tym miejscu, że zazwyczaj kursy na zdecydowanych faworytów są za niskie i wynika to głównie z faktu popularności grania na faworytów przez mniej doświadczonych graczy.

Zwiększenie naszych szans na ogranie bukmachera

Jest również kilka szczegółowych elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę i które powinny wpłynąć na zwiększenie naszych szans ogrania bukmachera.

– Po pierwsze, o ile według nas pomylił się bukmacher ustalając kurs?

Należy wyjść z założenia, że nigdy nie jesteśmy w stanie odwzorować rzeczywistości w 100%, a tym samym również nasze kursy nigdy nie będą w 100% prawidłowe. Lepiej nie grać spotkań, gdy kurs oferowany przez bukmachera różni się o jedynie 7% od kursu otrzymanego z naszego oszacowania.

– Po drugie jaki będzie kurs tuż przed rozpoczęciem spotkania?

Kursy na faworytów oferowane przez bukmacherów są zazwyczaj za niskie, wynika to głównie z faktu, że rynek napędzają mniej doświadczeni gracze, którzy typują bardzo często na zespoły o „wielkiej nazwie”, nie zważając na kurs. Tym samym często w takich spotkaniach kursy tuż przed rozpoczęciem spotkania będą dużo wyższe na teoretycznie słabsze zespoły.

Sprawdź swoje umiejętności

Przed rozpoczęciem grania za prawdziwe pieniądze warto najpierw sprawdzić swoje typerskie umiejętności na kartce, bądź dołączyć do grona typerów serwisu, gdzie wyniki są rejestrowane automatycznie.

Po zagraniu większej ilości typów „na sucho” będziemy mogli stwierdzić na ile nasza ocena szans jest bliska rzeczywistości, a tym samym czy typowanie wydarzeń sportowych może stać się dla nas dochodowym zajęciem.

Julian Pawlukiewicz

Bettingexpert.com/pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *