Karma mięsna a karma o smaku mięsa

Kochamy nasze czworonogi i dlatego chcemy im zaserwować najlepszą, dostępną na rynku karmę. No ale jak właściwie ją znaleźć? Co powinna mieć w swoim składzie? Na co należy uważać podczas jej wyboru? Czym właściwie różni się prawdziwa mięsna karma dla szczeniaka lub dorosłego psa od karmy o smaku mięsa? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule

Nie każda karma jest dobra

Przede wszystkim warto podkreślić, że nie każda, dostępna na rynku karma jest dobra dla naszego pupila. Niektóre niestety tylko udają produkt wysokiej jakości, a tak naprawdę są zbiorem śmieci. Nie warto więc sięgać po karmę z pierwszego lepszego marketu. Lepiej kupić tę ze specjalistycznego sklepu zoologicznego albo prosto od zaufanego producenta. Dzięki wysokiej jakości karmie szczeniak będzie silny i zdrowy. Ona zadba o jego prawidłowy rozwój. No ale co właściwie powinna zawierać dobra karma dla szczeniaka? Przede wszystkim należy rozróżnić karmy mięsne od karm o smaku mięsa. Tylko te z pełnowartościowego drobiu, wołowiny, jagnięciny, królika i innych gatunków mięs będą dobre dla naszego pupila.

Mięso, a nie mączka mięsna

Wysokiej jakości karma dla szczeniaka oraz wysokiej jakości karma dla dorosłego psa powinna zawierać prawdziwe mięso, czyli wieprzowinę, wołowinę, cielęcinę, jagnięcinę, kurczaka, indyka, królika i tak dalej. Musi być to samo mięso i ewentualnie podroby, czyli serca, wątroby, płuca oraz żołądki. Należy jednak unikać tak zwanej mączki mięsnej. Tak naprawdę nie ma ona bowiem nic wspólnego z mięsem. Stanowi natomiast mieszankę odpadów, powstających w procesie przetwarzania mięsa. Może w sobie zawierać nawet sierść, płody albo komórki rakowe. To nie tylko niesmaczne dla psa, ale również niebezpieczne dla jego zdrowia. Jeżeli taką informację znajdziemy w składzie kupowanej karmy, lepiej odłożyć ją na sklepową półkę.

Grunt to dobrze przyswajalne białko

Skład karmy dla psa warto też sprawdzić pod nieco innym kątem, a mianowicie pod kątem zawartości składników spożywczych. Karma dla szczeniaka ze specjalistycznego sklepu zoologicznego albo od zaufanego producenta na pewno będzie posiadała łatwo przyswajalne białko oraz kwasy tłuszczowe z rodziny n-3 oraz n-6 – i to wszystko w dużej dawce. Białko powinno zawierać pierwsze miejsce w składzie karmy. To składnik szczególnie istotny w rozwoju szczeniąt, a także suk karmiących oraz ciężarnych. Oczywiście to białko może pochodzić z różnych gatunków mięs, a także ryb. Takie mięso jest też cennym źródłem żelaza, selenu, miedzi, cynku i innych składników odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *