Jak zająć się kotką po przebytej sterylizacji?

Zabieg jaką jest sterylizacja kotki nie jest prosty i szybki. Należy więc odpowiednio go traktować jako skomplikowaną operację obejmującą wiele działań medycznych. Kotki po sterylizacji dochodzą do siebie przez dłuższy czas i wymagają troskliwej i bardzo szczególnej opieki. Warto więc uzbroić się w ogromną cierpliwość, a także zakupić karmy dla kotów sterylizowanych, zapewnić zwierzęciu bezpieczne i komfortowe miejsce do odpoczynku, a także pilnować gojenia się rany między innymi poprzez zakładanie specjalnego ubranka ochronnego. Dieta i sposób żywienia kotki po kastracji powinna ulec zmianie, aby nie doprowadzić do pojawienia się groźnej i uciążliwej nadwagi.

Sposób żywienia kotki

Wiele osób posiada błędne przekonanie, że sam zabieg sterylizacji wpływa na późniejsze większe przybranie na wadze przez swojego pupila. W rzeczywistości jednak wpływ ma na to brak zmiany sposobu żywienia. Karmy dla kotów sterylizowanych, takie jak np. https://lugers.pl/pol_m_Kot_Karma-dla-kota_Karma-dla-kotow-sterylizowanych-331.html dostosowane są do znacznie mniejszej aktywności zwierząt przez pierwsze tygodnie, a czasem nawet miesiące. Jeśli pupil dostawałby po sterylizacji wciąż tą samą karmę w porcjach, jakie otrzymywał wcześniej bardzo szybko mógłby przybrać na wadze. Ponadto zabieg sterylizacji powoduje ogromne zmiany i zachwiania hormonalne u kotów, dlatego warto przede wszystkim obserwować i dokładnie analizować wszystkie zachowania oraz codzienne aktywności. Zmniejszenie porcji pożywienia podawanego kotce po sterylizacji i jednocześnie wybranie odpowiedniej karmy dla kotów sterylizowanych to najlepsze co może zrobić właściciel przez pierwsze tygodnie po wykonaniu zabiegu medycznego.

Troskliwa opieka i bezpieczne miejsce do odpoczynku

Kotka po sterylizacji przede wszystkim potrzebuje dużej ilości odpoczynku. Zapewnienie jej przyjemnego i komfortowego legowisko w cichym oraz ustronnym miejscu to doskonały pomysł. W pobliżu miejsca odpoczynku należy zapewnić kotce wodę, kuwetę i niewielką porcję karmy dla kotów sterylizowanych. Zwierzęta podobnie jak ludzie po przebyciu poważnych operacji i zabiegów medycznych potrzebują długiego czasu na dojście do pełnej sprawności. Odzyskiwanie zdrowia oraz kondycji powinno być spokojne i pod czujnym okiem właściciela oraz weterynarza. Jakiekolwiek zmiany powinny być wprowadzane bardzo powoli i pod ścisłą obserwacją, aby nie wyrządzić kotce niepotrzebnej i niezamierzonej krzywdy. Przystosowanie się organizmu do zupełnie nowej sytuacji wymaga czasu, ciszy, spokoju oraz pełnej troski. Zarówno sposób żywienia, jak i poziom aktywności powinny się więc zmienić przynajmniej na okres kilku tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *