Jak prawidłowo pielęgnować zarost i brodę?

Mężczyzna z brodą może wyglądać jak „milion dolarów” – pod warunkiem, że pieczołowicie dba o swój zarost – tj. stosuje odpowiednie kosmetyki i produkty, zwracając przy tym uwagę na ich właściwości i skład. W innym wypadku zarost matowieje, staje się szorstki i mało estetyczny. W skrajnych wypadkach mężczyzna zmuszony jest go zgolić, żegnając się przy tym z wymarzoną, gęstą i błyszczącą brodą.

Zatem, jak prawidłowo pielęgnować zarost i brodę? Poznaj wskazówki doświadczonych barberów.

Po pierwsze: zaopatrz się w narzędzia do pielęgnacji zarostu

Możesz pozwolić swojej brodzie i wąsom rosnąć tak, jak im się podoba, ale pamiętać musisz, że włosy rosną w różnym kierunku – często tworząc efekt nieładu. Dlatego po podjęciu decyzji o zapuszczaniu zarostu zaopatrz w absolutnie niezbędne sprzętowe minimum:

  • trymer lub maszynka do stylizacji – dzięki którym nadasz brodzie i wąsom odpowiedni kształt. Osiągnięcie perfekcji w posługiwaniu się tym narzędziem wymaga nieco ćwiczeń, ale efekty mogą być naprawdę imponujące.
  • mały grzebień do wąsów i brody – dzięki którym szybko pozbędziesz się zanieczyszczeń z włosów (np. pozostałych okruszków).
  • szczotki i kartacze do brody – rozczeszesz nimi brodę, poprawisz ukrwienie cery (co przyspieszy porost włosów), usuniesz martwy naskórek i zwiększysz produkcję sebum, które ochroni skórę przed uszkodzeniami.

Po drugie: znajdź swoje ulubione kosmetyki do brody i wąsów

Zarost wymaga mycia, odżywiania i stylizacji. Przyda Ci się chociażby wosk do wąsów, który pozwoli na najbardziej szalone eksperymenty i nada im ładny połysk. Innym kosmetykiem do układania zarostu jest pomada do brody – czyli wazelina zmieszana z woskiem i olejkami eterycznymi. Oprócz trwałej stylizacji pomada zapewni Twojemu zarostowi przyjemny, męski i kojący zapach. Szampon do brody pozwala na usunięcie z włosków zanieczyszczeń, kurzu, spalin, obcych zapachów oraz tłustych pozostałościach po kosmetykach.

Po całym dniu trzymania się w ryzach i robienia wrażenia warto dać brodzie odetchnąć! Poza tym nie chcesz mieć podrażnień i wyprysków pod włosami, prawda? Jeśli zastosujesz kosmetyki myjące przeznaczone do zarostu, Twoja broda stanie się miękka, oczyszczona i łatwiejsza do układania.

Nie zapomnij też o produktach do zmiękczania i nawilżania włosków – takich jak olejek albo balsam do brody. Przestaniesz kłuć swoją partnerkę i pachnieć wszystkim, co jadłeś albo gotowałeś, skóra nie będzie Cię swędzieć w czasie zapuszczania zarostu, a włosy zyskają zdrowy połysk. Wszystkie te produkty znajdziesz w sklepie dla mężczyzn – Menland!

Po trzecie: podcinaj brodę i wąsy

O czym warto pamiętać przy podcinaniu brody i wąsów, czyli podczas tzw. trymowania? Eksperci doradzają;

  • Zanim maszynka pójdzie w ruch, dokładnie umyj twarz i zarost, a potem rozczesz włoski szczotką lub grzebieniem.
  • Skróć brodę do pożądanej długości, a następnie splaszuj zarost (czyli zetnij wystające włoską maszynką/trymerem bez nasadki grzebieniowej). Dla ułatwienia możesz podtrzymywać dłoń z maszynką wolną ręką – zapewni Ci to pewny, stabilny chwyt. Zawsze przycinaj zarost pod włos.
  • Przy ścinaniu wąsów przymknij powieki, żeby włoski nie dostały się do Twoich oczu.
  • Utrzymuj zarost nieco dalej od ust – dzięki temu odsłaniasz mimikę i swój zniewalający uśmiech. Włoski przy kącikach usuniesz bez problemu, jeśli w czasie trymowania wypchniesz policzek językiem.
  • Usuń wszystkie samotne kępki, żeby uzyskać ładny kontur. Postaraj się uzyskać zaokrągloną linię włosków za krawędzią żuchwy i na szyi, aby poprawić geometrię twarzy.
  • Po przycięciu zastosuj kosmetyki pielęgnacyjne.

Dużo można by pisać o dobieraniu kształtu zarostu do twarzy i fryzury, szukaniu inspiracji, odwiedzaniu co jakiś czas barbera czy wspierania się suplementacją. Jednak trzy sprawy opisane w tym poradniku to absolutna podstawa pielęgnacji brody i wąsów – wprowadź więc je w życie natychmiast, brodaczu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *