Survival – dlaczego nie wolno pić morskiej wody?
Woda pokrywa około 71% powierzchni Ziemi. Do picia nadaje się jednak niewiele ponad 2%. Resztę stanowią lodowce i słona woda morska. A tej pić nie wolno. Dlaczego?
Woda pokrywa około 71% powierzchni Ziemi. Do picia nadaje się jednak niewiele ponad 2%. Resztę stanowią lodowce i słona woda morska. A tej pić nie wolno. Dlaczego?
W filmach rozbitkowie wyrzuceni przez morze zawsze szukają wody w głębi lądu. Po co tak się męczyć skoro wystarczy pójść na plażę, gdzie wody jest bez liku? Filmowcy dobrze wiedzą, że słonej pić nie wolno. Warto wpoić to sobie do głowy.
Paradoksalnie picie słonej wody prowadzi do odwodnienia i zaburzenia równowagi elektrolitowej organizmu. W efekcie mogą pojawić się halucynacje, skurcze mięśni , a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.
By oczyścić się z soli zawartej w wodzie morskiej organizm musi wykorzystać tą, którą wcześniej zmagazynował w komórkach. Obrazowo im więcej wody morskiej pijemy, tym bardziej wysuszamy organizm.
Na szczęście są sposoby by przystosować wodę morską do picia.
Oczyszczanie wody morskiej
Potrzebujemy większego naczynia (garnek, miska, dołek wyłożony wodoszczelnym materiałem), mniejszego naczynia (kubek) i pokrywki.
Wlewamy morską wodę do większego naczynia. W środku umieszczamy kubek (możemy dociążyć go na przykład czystym kamieniem). Przykrywamy szczelnie całość wodoszczelnym materiałem, robiąc bezpośrednio nad kubkiem niewielkie zagłębienie (tu także sprawdzi się niewielki kamień).
Woda parując skropli się na materiale, a „dziubek” skieruje ją wprost do naszego kubka. Cały proces jest czasochłonny i wymaga dużego słońca, ale dzięki niemu sól zostanie w dużym naczyniu, a woda z kubka nada się już do picia.