Czym są sorbenty i kiedy należy je zastosować?

W wielu branżach i dziedzinach gospodarki wykorzystuje się tak zwane sorbenty. To środki, które powinny znaleźć się w niejednym mniejszym i większym przedsiębiorstwie. Czym są? Gdzie znajdują zastosowanie? Jakie mają właściwości? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule

Czym są sorbenty?

Sorbenty, a właściwie środki absorpcyjne to wszelkiego rodzaju maty chłonne, poduszki, sorbenty granulowane oraz rękawy sorbentowe. Wszystkie łączy jedna cecha – ich zadaniem jest zabezpieczenie danej powierzchni przed wilgocią. W zależności od formy mogą służyć do zabezpieczenia podłogi przed wyciekami, zbiornika przed rozszczelnieniem, maszyny przed niszczącym działaniem wilgoci i tak dalej. Sorbenty oferują wysoką chłonność, dzięki czemu skutecznie usuwają wilgoć. Zresztą radzą sobie nie tylko z wodą, ale również z rozmaitymi chemikaliami, szkodliwymi cieczami, paliwami oraz olejami.

Jakie właściwości mają sorbenty?

Sorbenty mają szereg unikalnych właściwości. Charakteryzują się przede wszystkim, co zostało zresztą wcześniej wspomniane, wysoką wydajnością wchłaniania substancji. Poza tym potrafią zatrzymywać wchłonięty płyn. Substancja po prostu zostaje w sorbencie, umożliwiając jej łatwą utylizację. Sorbent może się również utrzymywać na powierzchni wody podczas absorpcji substancji niebezpiecznych. No i posiadają dużą odporność na ścieranie, a także maksymalną wytrzymałość na rozciąganie i rozrywanie. Zabezpieczą nawet dany produkt przed zapaleniem, ponieważ nie reagują na ciepło – nawet na bardzo wysoką temperaturę. Same sorbenty łatwo się nadto usuwa. Koszt ich utylizacji jest stosunkowo niski, bo po prostu wytwarzają niewielką ilość odpadów. Sorbenty nie wytwarzają też żadnych toksyn. Polipropylen, używany do ich produkcji jest bowiem nietoksyczny.

Gdzie i kiedy należy zastosować sorbenty?

Sorbenty mają różnorodne zastosowanie. Sprawdzają się w wielu dziedzinach i branżach. Przede wszystkim jednak dedykowane są takim obiektom przemysłowym, jak stacje paliw, lotniska, warsztaty samochodowe i wszelkiego rodzaju zakłady produkcyjne. Używa się ich zatem wszędzie tam, gdzie istnieje wysokie ryzyko rozlania szkodliwych, niebezpiecznych lub trudnych do usunięcia substancji. Do danej sytuacji należy jednak dobrać odpowiedni środek. Sorbenty sypkie przeznaczone są raczej do usuwania płynnych zanieczyszczeń, w tym paliwa, cieczy ropopochodnych, olejów, tłuszczu, a także smaru. Najczęściej występują w sklepach w formie wygodnego granulatu. Czasem można również spotkać sorbenty w postaci poduszek sorpcyjnych i mat chłonnych i innych form.

Artykuł powstał we współpracy z https://magazynuj.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *