Odzież ochronna, robocza, odblaskowa – do kupienia w sklepie BHP

W sklepie BHP zaopatrują się przede wszystkim właściciele firm, którzy zobowiązani są do zapewnienia swoim pracownikom odzieży roboczej i ochronnej. Wymaga tego specyfika niektórych branż i stanowisk. Najczęściej kojarzy się z pracami budowlanymi, na wysokościach i na drodze. Taką odzież stosuje się jednak również w farmaceutyce, medycynie, kontakcie z prądem, ogniem i wieloma innymi niecodziennymi sytuacjami.

Odzież ochronna a odzież robocza – jaka jest różnica?

Choć na pierwszy rzut oka te dwa rodzaje odzieży to synonimy, nie jest to jednak prawdą. Odzież roboczą stosuje się w celu zabezpieczenia przed zabrudzeniami lub na zasadzie uniformu. Konieczność jej noszenia określają przepisy BHP, ale biorą pod uwagę wyłącznie względy higieniczne i sanitarne. Odzież robocza ma być wygodna i umożliwiać skuteczną pracę. Może to być fartuch kuchenny lub lekarski, a także ogrodniczki z wieloma kieszeniami przeznaczone dla mechanika. Odzież robocza, jaką można nabyć w sklepie BHP, to również koszulki firmowe, spodnie i bluzy oraz ocieplane elementy stroju. Niektórym pracownikom przydają się również rękawice.

Odzież ochronna jest natomiast stosowana w wyjątkowych warunkach pracy. Takie ubrania są wykonane ze specjalnych materiałów, chroniących pracownika przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Mogą to być zagrożenia chemiczne, biologiczne, gazowe, może to być prąd, ogień lub skrajna temperatura. Odzież ochronna to także kaski, szelki bezpieczeństwa i uprzęże używane podczas ryzykownych prac na wysokościach. Sklep BHP dostarcza też specjalistyczne gogle i przyłbice do ochrony oczu lub słuchawki i zatyczki chroniące słuch. Odzież ochronna posiada odpowiednie atesty, a jej użycie również określone jest przez przepisy BHP.

Bezpieczeństwo na drodze

Jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc do pracy jest jezdnia. Szybko poruszające się auta, niekiedy ograniczona widoczność – o niebezpieczny wypadek nie jest wcale trudno. Sklep BHP to miejsce, w którym można kompletnie wyposażyć pracownika w strój, który pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych zdarzeń. Elementy odblaskowe mogą pojawiać się na każdej części odzieży – specjalne bluzy, kurtki, spodnie i kamizelki to doskonałe rozwiązanie w celu poprawy widoczności człowieka na drodze. Inne istotne akcesoria, które oferuje dobry sklep BHP, to taśmy ostrzegawcze, barierki i pachołki drogowe. Takie przedmioty są niezbędne, by ochronić miejsce wykonywania prac. Jeśli pracownicy zachowają ostrożność i będą poruszać się w odpowiednim obszarze, ryzyko potrącenia staje się bliskie zeru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *