Czym charakteryzuje się piwo świeże?

Piwo świeże to pojęcie, które coraz częściej przewija się w świecie piwa. Coraz więcej producentów oferuje bowiem ten rodzaj chmielowego napoju. Czym właściwie jest? Jak smakuje? Jakie piwo świeże oferuje Browar Tenczynek? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule

Piwo świeże, czyli co?

Piwo świeże to w zasadzie nie rodzaj, gatunek piwa, ale stadium jego rozwoju. Trunek jest sprzedawany zaraz po osiągnięciu stadium dojrzałości. W ocenie wielu smakoszy piwa to optymalne stadium konsumpcji piwa o mocnym chmielowym smaku i aromacie, które jednocześnie źle znosi leżakowanie. Proces starzenia piwa może bowiem negatywnie wpływać na jego walory konsumpcyjne. Jako piwo świeże najczęściej sprzedaje się zatem IPY oraz APY. Oba gatunki wywodzą się z brytyjskiej tradycji piwowarskiej. Do ich produkcji wykorzystuje się piwa górnej fermentacji. Piwa są bardzo podobne. Łączy je złożoność smaków i aromatów. Co do zasady jednak IPA (Indian Pale Ale) oferuje większy poziom goryczki, a APA (American Pale Ale) nieco mniejszy.

Nie tylko APY i IPY

Jednak nie tylko APY i IPY sprawdzają się jako piwo świeże. Browar Tenczynek oferuje na przykład piwo świeże Pils. To tradycyjnie warzony trunek, który doskonale gasi pragnienie. Piwo z pewnością przypadnie do gustu fanom chmielu, ponieważ wyróżnia się mocną, charakterystyczną goryczką. W jego składzie można znaleźć wodę, słody jęczmienne, w tym pilzneński oraz karmelowy jasny, chmiele – Marynka i Hallertauer Mittelfruh, a także drożdże. Piwo to zawiera 12,5 procent ekstraktu oraz 5,4 procent alkoholu. Piwo świeże z Browaru Tenczynek dostępne jest w półlitrowych oraz litrowych butelkach w wersji pasteryzowanej oraz niepasteryzowanej. Można je zamówić za pośrednictwem strony internetowej browaru. Proponują odbiór osobisty lub wysyłkę kurierem.

Pasteryzowane czy niepasteryzowane?

Kupując piwo świeże – na przykład z Browaru Tenczynek – z pewnością rzucą nam się w oczy dwa określenia: „pasteryzowane” oraz „niepasteryzowane”. Piwo świeże występuje bowiem w obu wariantach. Według ekspertów piwa niepasteryzowane posiadają bogatszy smak i więcej wartości odżywczych. Może się jednak okazać, że po upływie terminu ważności, który wynosi najczęściej od kilku dni do kilku tygodni, stracą one zarówno na smaku, jak i konsystencji. Pasteryzacja z kolei przedłuża ich świeżość. Czy tak bardzo „psuje” ona smak piwa? Niekoniecznie. Tak naprawdę dobrze przeprowadzona pasteryzacja w żaden sposób nie zmienia tego trunku. Można się o tym przekonać, kupując piwo z Browaru Tenczynek.

Artykuł powstał we współpracy z https://browar-tenczynek.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *