Tadalafil nie tylko na potencję

Zaburzenia erekcji to problem, z którym boryka się bardzo wielu mężczyzn na całym świecie. Stąd też wciąż opracowywane są nowe leki, które jeszcze skuteczniej pomogą pacjentom w walce ze wstydliwym schorzeniem. Jednym ze środków wspomagających męską potencję jest wprowadzony do obrotu w 2003 roku tadalafil, którego działanie polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych, a tym samym umożliwienie osiągnięcia pełnej erekcji. Jak pokazują wyniki najnowszych badań, substancja zawarta w tadalafilu może pomóc rozwiązać nie tylko problem związany z impotencją, ale i przerostem prostaty.

Czym jest przerost prostaty

Nadmierny rozrost tkanek gruczołu krokowego niepokoi wielu panów, choć na ogół jest to proces łagodny, związany z rozwojem zdrowych komórek. Powiększona prostata nazywana inaczej gruczolakiem stercza, przez lekarzy określana jest jako BPH (z ang. benign prostatic hyperplasia). Zjawisko bezpośrednio powiązane jest z wiekiem – w związku ze zmianami hormonalnymi rozpoczynającymi się w okolicach 45. roku życia prostata zaczyna się powiększać. Problem jest bardzo powszechny – szacuje się, że dotyka on ok. 50 proc. mężczyzn po 60. roku życia. Proces powiększania się gruczołu krokowego przebiega powoli, jednak jego objawy mogą uprzykrzyć życie. Dlaczego? Rozrastanie się prostaty powoduje bowiem coraz mocniejszy ucisk wokół cewki moczowej, co powoduje kłopoty z oddawaniem moczu. W zaawansowanym stadium choroby rozpoczęcie oddawania moczu bywa bardzo trudne, zaś pod koniec wizyty w toalecie strumień moczu się urywa, przez co mężczyzna ma wrażenie, jakby pęcherz nie opróżnił się w stu procentach.

Kuracja tadalafilem

Przerostowi prostaty bardzo często towarzyszą również problemy z potencją, dlatego odkrycie środka zwalczającego obie dolegliwości można uznać za rewolucyjne. W 2011 roku po przeprowadzeniu wielu badań klinicznych, Agencja Żywności i Leków zatwierdziła tadalafil nie tylko jako preparat na zaburzenia erekcji, ale również jako lek stosowany w terapii przerostu prostaty. Czym jest tadalafil i jak działa? Należy on do grupy leków nazywanych inhibitorami fosfodiesterazy typu 5. Rozszerzając naczynia krwionośne w organizmie, przyczynia się on do napływu krwi do członka, a tym samym umożliwia osiągnięcie wzwodu. Ale to nie jedyne zastosowanie leku. Jak wynika z naukowego eksperymentu, mężczyźni przyjmujący tadalafil zgłaszali mniejsze dolegliwości związane z przerostem prostaty względem grupy zażywającej placebo. Stosowanie tadalafilu jest zatem szczególnie korzystne u pacjentów, u których zdiagnozowano zaburzenia erekcji oraz przerost gruczołu krokowego; kuracja tadalafilem umożliwia bowiem zniwelowanie objawów obydwu schorzeń dzięki przyjmowaniu jednej tabletki.

Badaj się i zapobiegaj

Należy pamiętać, że przerost prostaty może również być związany ze zmianami na tle nowotworowym, dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnych badań – zwłaszcza jeśli w rodzinie występowały nowotwory prostaty. Gdy pojawiają się problemy z oddawaniem moczu, należy natychmiast skonsultować się ze specjalistą urologiem i jak najszybciej rozpocząć leczenie. Znaczący rozrost gruczołu krokowego może bowiem spowodować całkowite zatrzymanie moczu, co w konsekwencji prowadzi do zakażenia układu moczowego, a nawet niewydolności nerek. Udowodniono naukowo, że przerost prostaty powiązany jest również z otyłością, dlatego mężczyznom znajdującym się w grupie ryzyka zaleca się szczególne dbanie o zdrowy tryb życia – zbilansowaną dietę i odpowiednią dawkę codziennej aktywności fizycznej.

 

Opracowano na podstawie:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *