Od czego zależy cena assistance dla auta i czy możesz na to wpłynąć?

Zastanawiasz się nad zakupem pakietu assistance? Jak zapewne wiesz, cena tego ubezpieczenia zależeć będzie od jego zakresu, jednak nie jest to wcale jej jedyny wyznacznik. Dowiedz się, jakie jeszcze czynniki wpływają na koszt assistance i sprawdź, czy możesz płacić mniej. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Zakres, limity i cena assistance

Dobrowolne ubezpieczenie assistance może mieć zakres podstawowy lub rozszerzony. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku będzie się on jednak mniej lub bardziej różnić u poszczególnych ubezpieczycieli.

Różne ceny assistance

Ponieważ zakresu tego ubezpieczenia nie reguluje żadna ustawa, każde TU samo decyduje, ile kosztuje assistance przez nie oferowane. Ustala jednak nie tylko koszt assistance w wersji podstawowej i cenę poszczególnych opcji dodatkowych, ale również limity.

Różne limity assistance

W różnych TU możesz trafić na assistance w podobnej cenie i o takim samym (na pozór) zakresie. Kiedy jednak wczytasz się w warunki umowy, to okaże się, że np. w jednym z nich holowanie Twojego auta może odbyć się na odległość do 250 km, w drugim natomiast do 100 km.

OWU

Dokładną informację o zakresie i limitach swojego assistance znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). W dokumencie tym wymienione będą również wyłączenia odpowiedzialności.

Assistance podstawowe i rozszerzone

Pakiet podstawowy assistance często dodawany jest za darmo do obowiązkowego ubezpieczenia OC i do pakietów AC/OC. Niestety jego zakres działania jest bardzo ograniczony i zazwyczaj obejmuje jedynie naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia oraz holowanie na niewielkie odległości.

Pakiet rozszerzony assistance to różnego rodzaju opcje dodatkowe, które możesz wykupywać pojedynczo, w zależności od Twoich indywidualnych wymagań. Będzie to na przykład pomoc TU w sytuacji, gdy zabraknie Ci paliwa lub zgubisz kluczyki do auta. Ubezpieczyciel może zaoferować Ci zastępczy samochód, lub nawet zastępczego kierowcę. Może też zorganizować nocleg, zapewnić usługę holowania, a nawet zagwarantować opiekę Twoim dzieciom i zwierzętom domowym w sytuacji, kiedy sam nie możesz takiej opieki sprawować. To nie wszystko. W czasie podróży zagranicznych liczyć możesz na pomoc tłumacza, a w przypadku kolizji czy wypadku skorzystać z pomocy medycznej. A to wciąż tylko niektóre z dostępnych opcji…

Im bardziej rozszerzysz swój pakiet, tym składka assistance będzie wyższa. Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie to w ogóle nie należy do najdroższych. Tym bardziej, że możesz wykupić je na długi, ale również na bardzo krótki okres czasu, np. na tydzień.

Jak wpłynąć na swoją składkę assistance?

Jeśli chcesz obniżyć swoją składkę assistance, nie decyduj się od razu na proponowane przez towarzystwa i agentów ubezpieczeniowych pakiety optymalne. Ich zakres może okazać się dla Ciebie zbyt mały. Lub odwrotnie – zbyt rozbudowany. Zamiast tego dokładnie zapoznaj się z dostępnymi opcjami i sam dobierz je do swojego pakietu.

Sprawdź ceny assistance w co najmniej kilku TU, zwracając jednocześnie uwagę na ich zakres, limity i wyłączenia odpowiedzialności. Różnice w cenach potrafią być naprawdę znaczące. Zwłaszcza w przypadku assistance, które wykupujesz na dłuższy okres.

Jeśli jeździsz niewiele, a Twoje auto jest praktycznie bezawaryjne, być może assistance podstawowe w zupełności Ci wystarczy. Jeśli z kolei pół życia spędzasz w samochodzie i często wyruszasz w długie trasy, poważnie rozważ zakup opcji dodatkowych.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie pakiety assistance na 7, 15 i 30 dni. Oczywiście możesz zdecydować się również na ochronę całoroczną – wówczas Twoja składka assistance będzie co prawda większa, ale w odniesieniu do np. miesiąca zapłacisz mniej. Przynajmniej w obrębie danego TU…

Wyjeżdżając za granicę poszukaj naprawdę dobrego ubezpieczenia assistance. Nie ma oczywiście niczego złego w tym, że chcesz zaoszczędzić i porównujesz oferty pakietów z różnych TU. Jednak nie oszczędzaj na samym ich zakresie. Czasami lepiej dopłacić, bo ceny pomocy medycznej czy drogowej w niektórych krajach są naprawdę bardzo wysokie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *