Hotel z takim widokiem, do tego za darmo! Jeśli tylko…

mountain-hut-house-1

wespniesz się na wysokość 2531 m n.p.m. Na szczycie Foronon del Buinz w Aplach znajduje się chatka z miejscem noclegowym dla czterech osób, za który nie trzeba płacić ani grosza.

wespniesz się na wysokość 2531 m n.p.m. Na szczycie Foronon del Buinz w Aplach znajduje się chatka z miejscem noclegowym dla czterech osób, za który nie trzeba płacić ani grosza.  Widok Alp Julijskich o poranku z takiej wysokości jest zniewalający.

mountain-hut-house-1 

Chatkę ufundowała rodzina Luca Vuerich, który zginął pod lawiną w 2010 roku. Kabina z prefabrykowanego drewna, zaprojektowana przez Giovanni’ego Pesamosca, znajduje się na przejściu Ceria-Merlone i oferuje bezpieczne schronienie wszystkim wpinaczom zapuszczających się w tamte tereny od 2012 roku. Przypominająca kapicę budowla ma dwuspadowy dach, by śnieg samoczynnie się z niego zsuwał.

Budowa „hotelu” na takiej wysokości była nie lada wyzwaniem dla ekipy. Mimo niewielkich rozmiarów helikopter transportujący budulec musiał kursować w obie strony aż 18 razy. Dwunastoosobowa ekipa, złożona ze specjalistów, ratowników górskich i przyjaciół Luca Vuericha posklejała całość w jeden dzień.

Alpy Julijskie oferują turystom więcej podobnych schronień, jednak na zdecydowanie niższej wysokości. Najczęściej trzeba też w nich zapłacić za nocleg.

{imagonx}../1lifestyle/podroze/schwg{/imagonx}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *