Lutowanie aluminium w Twoim prywatnym warsztacie

Trzeba przyznać, że aluminium to jeden z najpopularniejszych metali, który wykorzystywany jest nie tylko w motoryzacji, ale również aranżacji mieszkań, czy chociażby produkcji przydatnych akcesoriów. Doskonale sprawdza się zarówno w przypadku ozdób i asortymentu właściwego. Często jednak można spotkać opinie, że ciężko jest samodzielnie poddawać to tworzywo obróbką. Jest to jednak spowodowane faktem, że lutowanie aluminium nie jest tak popularne, jak przykładowo elementów stalowych. Sprawdź zatem czego potrzebujesz i jak to robić, by efekt był zaskakująco pozytywny

Pamiętaj, że lutowanie aluminium to świetny sposób łączenia dwóch elementów, lecz muszą być one drobne i lekkie. Sposób ten nie sprawdzi się w przypadku ram rowerowych, które muszą nie tylko znosić duży ciężar własny, ale również wiele obciążeń w trakcie użytkowania. Przy takich konstrukcjach o wiele lepiej sprawdzi się między innymi spawanie, które dla wielu prywatnych majsterkowiczów jest o wiele bardziej skomplikowanym zadaniem.

Lutowanie aluminium krok po kroku

Załóżmy, że lutowanie aluminium ma posłużyć naprawie niewielkich nieszczelności. Niestety, w aluminiowych układach chłodniczych, taki problem występuje stosunkowo często i jest on wyjątkowo powszechny, więc jeśli nie chcesz przepłacać za naprawdę w profesjonalnym warsztacie, nie musisz obawiać się, zadanie nie jest trudne. Wystarczy dysponować wszystkimi narzędziami i spoiwem.

Na pierwszym etapie musisz dokładnie oczyścić miejsce, które będzie naprawiane. Zrób to przy pomocy twardej szczotki lub frezarki, a na końcu przetrzyj suchą, bawełnianą, delikatną szmatką. W tym momencie powierzchnia jest już przygotowana do dalszej obróbki. Lutowanie aluminium polega na tym, że rozgrzewasz lutowaną powierzchnię i przystawiasz do niej spoiwo, które topi się w szybkim tempie, docierając tym samym do lutowanych miejsc. Gdy wszystko zastygnie i wystygnie, wystarczy delikatnie przeszlifować powierzchnię i to wszystko.

Eksperymentuj i zdobywaj doświadczenie

Chcesz zdobyć doświadczenie, które pozwoli Ci realizować naprawy dla klientów? Wiesz już, że lutowanie aluminium to nic skomplikowanego, więc znajdź kilka przedmiotów lub układów, które wymagają naprawy, lecz w przypadku uszkodzenia, nie będzie to strata. Spróbuj znajdować coraz to bardziej skomplikowane zadania. Jeśli samodzielnie nie wpadniesz na pomysł realizacji takiej naprawy, nie musisz się obawiać. W sieci znajdziesz dokładne instrukcje krok po kroku, jak stosować lutownice i spoiwo do aluminium, by było to efektywne i przede wszystkim proste.

1 Comment

  1. W trakcie nauki lutowania nie sposób uniknąć pomyłek. Najczęstszym błędem jest zbyt wysokie lub zbyt niskie ustawienie temperatury zadawanej na grot. Osoby początkujące często wykonują tak zwane zimne luty, które mogą zaburzyć pracę układu lub całego urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *