Licznik rowerowy – jaki wybrać?

To stosunkowo niewielki, ale bardzo przydatny gadżet. Dla zawodowców jest to wręcz niezbędne narzędzie do mierzenia ich codziennych postępów i efektów treningów. Właśnie dlatego sporo liczników dostępnych na rynku to urządzenia posiadające ogrom funkcji, przydatnych głównie dla zawodowców lub prawdziwych zapaleńców jazdy na rowerze. A co z osobami, które jeżdżą na rowerze rekreacyjnie? Czy i dla nich licznik jest niezbędny?

Jaki licznik rowerowy dla hobbystów?

Dla osób, które jeżdżą rekreacyjnie, licznik rowerowy to przydatny gadżet, który może nie tylko uprzyjemnić podróż, ale również pomaga realnie ocenić własne możliwości przy planowaniu następnych wycieczek. Jaki licznik będzie najlepszy dla hobbystów i czy faktycznie potrzebują oni tych wszystkich funkcji, które obecnie oferują urządzenia dostępne na rynku?

Liczniki rowerowe dzielimy ze względu na stopień zaawansowania:

  • liczniki podstawowe,
  • liczniki zaawansowane,
  • komputerki rowerowe,
  • nawigacje rowerowe.

Pierwsze dwa zdecydowanie nadają się dla osób preferujących rekreacyjną jazdę na rowerze. Nawigacje i komputerki rowerowe umożliwiają już analizy treningów, mają moduł GPS i raczej sprawdzą się u osób, które jeżdżą częściej i regularniej w trasy: nie tylko ze względu na swoje zaawansowanie, ale również ze względu na cenę.

Osobom, którym zależy na niższej cenie, polecamy liczniki podstawowe przewodowe – mówi ekspert ze sklepu rowerystylowe.pl. – Są dużo tańsze, a na dodatek łatwiej je przymocować do roweru. Jeżeli jednak często jeździsz na górskie wycieczki, to pomyśl nad wydaniem trochę większej sumy i kupnem licznika bezprzewodowego, który trudniej uszkodzić.

Który licznik rowerowy wybrać?

Dużo zależy od Twojego stopnia zaawansowania. Większość rowerzystów będzie zadowolona z licznika podstawowego, jednak nie brakuje amatorów liczników zaawansowanych, które oferują dodatkowe funkcje, jak np. liczenie spalonych kalorii. Polecamy również zwrócić uwagę na to, czy licznik rowerowy jest wodoszczelny, zwłaszcza jeżeli podczas wycieczek zdarza się, że łapie Cię deszcz. Możesz również zakupić podświetlany licznik rowerowy, jeżeli uważasz, że będzie Ci się wygodniej z niego korzystało po zmroku – pamiętaj jednak, że wraz ze wzrostem dodatkowych funkcji rośnie cena urządzenia.

Licznik rowerowy – przewodowy czy bezprzewodowy?

Dobrze zamontowany przewód w liczniku przewodowym nie będzie przeszkadzał w jeździe, jednak zawsze istnieje ryzyko (szczególnie przy trudniejszych trasach, np. w górach), że zostanie on uszkodzony. Liczniki przewodowe polecamy osobom, które jeżdżą głównie po terenach miejskich i zależy im na absolutnie podstawowych funkcjach oraz niskiej cenie.

Z kolei licznik rowerowy bezprzewodowy jest już droższy: zdarzają się tanie modele, ale wykorzystują one analogową transmisję danych, przez co czasem mogą występować w nich zakłócenia. Polecamy liczniki bezprzewodowe osobom, które jeżdżą w górach lub na dłuższe wycieczki i boją się, że w liczniku przewodowym mogłyby uszkodzić kabel.

Liczniki bezprzewodowe są zdecydowanie tańsze i prostsze w montażu, jednak przy trudniejszych trasach łatwiej je uszkodzić – mówi ekspert z firmy Rowery Stylowe. – Dlatego najpierw należy zastanowić się, jakie mamy oczekiwania co do licznika, a potem pomyśleć nad jego ceną i liczbą funkcji.

Gdzie zamontować licznik rowerowy?

Osoby, które jeżdżą amatorsko, często zastanawiają się, gdzie założyć i jak ustawić licznik rowerowy. Jeżeli chodzi o bezprzewodowe modele, to sprawa jest dużo prostsza: po prostu montuje się podstawkę licznika na kierownicy (specjalne opaski zaciskowe lub gumki), a następnie umieszcza sam licznik na kierownicy. Potem wystarczy umieścić czujnik od magnesu na widelcu/amortyzatorze (polecamy jak najwyżej, żeby zniwelować ryzyko zahaczenia o coś), a sam magnes wędruje na szprychę – i gotowe.

Sprawa trochę komplikuje się przy montażu licznika przewodowego: w momencie, gdy zamontujesz podstawkę i licznik, trzeba puścić przewód od czujnika na widelec/amortyzator. Polecamy okręcenie przewodu wokół przewodu hamulca. Kolejne kroki są takie same, jak w przypadku licznika bezprzewodowego.

Jeżeli na rowerze jeździsz rekreacyjnie i raczej unikasz terenów górskich, polecamy podstawowe liczniki przewodowe (lub zaawansowane, jeżeli masz trochę więcej pieniędzy i chcesz wiedzieć na przykład ile kalorii spaliłeś podczas jazdy). Podstawowe liczniki (bezprzewodowe i przewodowe) mają zwykle 6 podstawowych funkcji, takich jak prędkość aktualna, średnia, maksymalna, dystans, zegar i czas jazdy.

Licznik rowerowy to gadżet przydatny dla każdego rowerzysty, któremu zależy na monitorowaniu swoich postępów. Warto przejrzeć dostępne modele i poznać ich pełne możliwości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *