Jak zacząć trenować boks? Poradnik dla początkujących

Boks jest od lat uznawany za koronną dyscyplinę sztuk walki. Nic zatem dziwnego, że posiada on wielu miłośników, którzy chcą spróbować swoich sił jako amatorzy. W tym poradniku chcemy poruszyć kilka kwestii, które pozwolą Wam bezproblemowo rozpocząć przygodę z boksem, a także uniknąć wielu błędów, które i My popełniliśmy.

Przede wszystkim – boks należy trenować przy oku doświadczonego trenera. Nie ma sensu uczyć się ruchów czy ciosów z poradników, filmików czy książek z kilku powodów. Przede wszystkim – na samym początku najważniejsze jest nauczenie się poprawnej techniki. Jeśli nie będziemy mieli osoby, która na początkowym etapie wyeliminuje nasze błędy, będziemy je powielać w przyszłości. Trenerzy często zabraniają początkującym ćwiczeń w domu, jeśli nie posiadają odpowiedniej techniki, właśnie dlatego, żeby nie utrwalać złych wzorców. Podstawą treningu bokserskiego będzie zatem szkółka bokserska i czujne oko doświadczonego instruktora.

Pierwsze treningi – nie poddawaj się!

Pierwszy trening może być dla Ciebie zderzeniem z rzeczywistością. Większość osób prawdopodobnie będzie prezentowała nieco wyższy poziom, dodatkowo – klimat bokserskich szkółek nie każdemu przypadnie do gustu. Ludzie trenujący sztuki walki są wspaniałą, choć nieco hermetyczną grupą o specyficznym charakterze.

Kolejna sprawa – pierwsze treningi są dość nudne. Zanim rękawice bokserskie po raz pierwszy pojawią się na Twoich dłoniach przejdziesz żmudne przygotowania pod kątem odpowiedniego poruszania, odpowiedniej techniki ciosów, ułożenia ciała, poprawisz swoją siłę, wytrzymałość i kondycję. Nie licz jednak na to, że trening będzie lekki – co to, to nie. Treningi boksu będą czymś, z czym jeszcze się nie spotkałeś – zarówno rodzaj, jak i intensywność poszczególnych ćwiczeń mogą przyprawić o zawrót głowy nawet tych, którzy na co dzień szczycą się wysoką kondycją. Jest to zupełnie inny rodzaj wysiłku, często minuta spędzona na ringu męczy człowieka bardziej niż dziesięciokilometrowy bieg.

Dobrym pomysłem będzie zatem zaproszenie przyjaciela do wspólnych ćwiczeń. Początkowo możecie się razem motywować, a jeśli każdy z Was przejdzie podstawowe szkolenie być może uda Wam się skrzyżować rękawice w ringu, w ten sposób pieczętując przyjaźń na całe życie.

Podstawowy sprzęt bokserski – jaki wybrać?

Jeśli przeszedłeś już podstawowe szkolenie bokserskie pewnie zastanawiasz się, jaki sprzęt będzie Ci potrzebny. W tym artykule skupimy się na 3 produktach tj:

  • rękawice bokserskie
  • szczęki bokserskie
  • bandaże (owijki) bokserskie

Celowo pomijamy kwestię wyboru butów bokserskich ze względu na to, że jest to temat na osobny artykuł. Zacznijmy od końca:

Bandaże, owijki bokserskie – warto stosować owijki z kilku powodów. Po pierwsze chronią nasze dłonie od większości kontuzji. Odpowiednio usztywniają nadgarstek oraz kciuk, który jest szczególnie narażony na wszelkiego rodzaju urazy. Zapewniają bezpieczeństwo ciosu dla uderzającego, ciosy są silniejsze i pewniejsze. Dobre owijki zapewniają odpowiednią ochronę przed wilgocią gdy zakładamy rękawice.

Szczęki bokserskie – inaczej zwane ochraniaczami na zęby. Zapewniają bezpieczeństwo naszej szczęce, chroni także przed niekontrolowanym ugryzieniem w język. Szczęki bokserskie są w niektórych szkółkach wymagane już na samym początku przygody z boksem – nie tylko w celu zwiększenia bezpieczeństwa, ale też po to, by przyzwyczaić amatora do ich noszenia.

Rękawice bokserskie – myślimy: boks, mówimy: rękawice! Podstawowe akcesorium każdego fightera. Rękawice powinny być solidne, ponieważ spędzimy w nich długi czas, jednocześnie powinny dobrze przylegać do ręki i odprowadzać wilgoć. Rękawice możemy kupić zarówno ze skóry syntetycznej, jak i naturalnej. Rękawice różnią się od siebie wagą – najpopularniejsze 10oz, natomiast jeśli chcesz wiedzieć, jakie rękawice będą dobre dla Ciebie najlepiej zapytać o to trenera, który prowadzi treningi.

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pozwoli Wam w sposób komfortowy rozpocząć przygodę z trenowaniem boksu. Do zobaczenia na ringu!

1 Comment

  1. Boks potrafi naprawdę uzależnić, to świetna aktywność sportowa dla każdego. Zawszę kiedy wychodzę z treningu, czuję się znacznie lepiej, bez negatywnych emocji, z dużą dawką buzujących endorfin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *