Jak bezpiecznie robić przelewy przez internet

pożyczka przez internet

Robienie przelewów przez internet – obecnie ta czynność wydaje się tak banalna i powszechna jak mycie zębów czy poranna kawa. Czy wiesz jednak, że dokonując płatności przez internet możesz paść ofiarą cyberataku? O tym jak chronić się przed tym coraz częstszym zagrożeniem dowiesz się z naszego tekstu.

Chroń swoją tożsamość

Robiąc przelewy przez internet i w ogóle przebywając w sieci zazwyczaj dość beztrosko szafujemy swoimi danymi nie zastanawiając się nad tym, gdzie i komu je podajemy. Tymczasem dane to obecnie waluta cyfrowego świata i dobro, które powinniśmy bezwzględnie chronić. Dotyczy to zwłaszcza tych danych, które pozwalają nas zidentyfikować lub dać nieuprawnionym osobom dostęp do np. naszego konta bankowego. Co oczywiste, nikt nie chce paść ofiarą kradzieży, niekiedy jednak czy to przez naiwność czy przez brak czujności sami podajemy oszustom wszystkie dane. Hakerzy stosują różne zabiegi, by wyłudzić od nas dane do naszych kont: mogą w tym celu udawać pracownika banku, wysyłać nam maile o rzekomej utracie dostępu do rachunku, dzwonić z atrakcyjną ofertą z której jeśli tylko uda się nas zidentyfikować będziemy mogli skorzystać etc.

Niestety stosowane przez złodziei metody rozwijają się równie szybko, co systemy zabezpieczeń, dlatego do każdej ponoć wysyłanej przez bank informacji warto podchodzić z należytą ostrożnością i wiedzieć o co bank na pewno nie zapyta. Do informacji o które bank NIGDY nas nie poprosi należą m.in. kody autoryzacyjne, PIN do naszej karty, model telefonu z którego korzystamy wraz z wersją oprogramowania jakiej używamy. Jedynym miejscem w którym musisz podać swój login i hasło jest strona banku, ewentualnie jego oficjalna infolinia. Jeśli ktoś próbuje pozyskać od Ciebie takie dane najprawdopodobniej jest to próba oszustwa o której powinieneś jak najszybciej poinformować policję i swój bank.

Metoda pozyskania istotnych informacji czy to za pomocą maila czy wiadomości tekstowej może wydać Ci się mocno amatorska, jest jednak skuteczna, gdyż nie ma miesiąca w którym ktoś nie skarżyłby się na to, że złodzieje wyczyścili mu konto w ten właśnie sposób.

Czy wiesz, że…

Wiedza o tym jak bezpiecznie robić przelewy przyda Ci się również wtedy, gdy interesuje Cię taki produkt pozabankowy jak pożyczka przez internet na konto. Jeśli zadbasz o swoje bezpieczeństwo w sieci, to będziesz mógł mieć pewność, że pożyczone pieniądze trafią do Ciebie, a nie na konto cyberprzestępców.

Antywirus? Jak najbardziej!

Chcesz wiedzieć jak bezpiecznie robić przelewy przez internet? Przede wszystkim zainstaluj na urządzeniu na którym zazwyczaj logujesz się do swojego banku aktualny program antywirusowy. Jeśli już go masz uważnie czytaj pojawiające się komunikaty i aktualizuj go wtedy, gdy Cię o to poprosi. Prócz programu antywirusowego należy również aktualizować przeglądarkę internetową i system operacyjny z którego korzystamy, gdyż najnowsze wersje oprogramowania są najlepiej zabezpieczone przez wirusami.

Zawirusowany komputer, tablet czy telefon to furtka przez którą złodzieje będą mogli swobodnie dostać się do naszych zgromadzonych na koncie środków. Jak to możliwe? Urządzenie na które zostanie „wpuszczony” wirus informacje, które podamy przy logowaniu się do konta – prześle hakerowi. Może ono również sczytać nasze hasło lub kody potrzebne do potwierdzania transakcji, a wtedy już nic nie powstrzyma złodziei przed kradzieżą. Co gorsza w takim przypadku bank może nie uwzględnić naszej reklamacji i nie zwrócić nam pieniędzy, które straciliśmy, gdyż operacja została przecież potwierdzona. Dlatego tak ważne jest to, by zadbać o bezpieczeństwo przelewów i transakcji w ogóle, gdyż za brak czujności i niefrasobliwość możemy sporo zapłacić.

Idealną sytuacją byłaby ta w której skanujemy komputer przed każdym zalogowaniem się na stronę banku, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to warto robić to wówczas, gdy zamierzamy wykonać większą ilość przelewów.

Uwaga!

Wirusy rzadko pobierane są ze sprawdzonych stron czy tych związanych z bankowością. Najczęściej takiego nieproszonego gościa można wpuścić na swój komputer pobierając pliki (filmy czy muzykę) z nieznanych źródeł, klikając w linki przesyłane przez osoby trzecie lub wchodząc na strony o dziwnych adresach.

Sprawdzaj to, co wpisujesz

Jeśli opłacasz fakturę otrzymaną w formie elektronicznej najpewniej kopiujesz znajdujące się na niej dane (zwłaszcza numer rachunku) zamiast wprowadzać je ręcznie. Jest to poważny błąd istnieją bowiem wirusy, które są w stanie podmienić taki skopiowany numer konta na ten obserwowany przez złodzieja.

Jeśli chcesz wiedzieć jak bezpiecznie robić przelewy przez internet sprawdzaj nie tylko sam numer rachunku, lecz również odbiorcę i kwotę zleconej operacji. Ta sama uwaga dotyczy kodów autoryzacyjnych które do Ciebie przychodzą: nie potwierdzaj transakcji mechanicznie za każdym razem sprawdź to czy odbiorca, kwota przelewu i wspomniany już numer rachunku się zgadzają. Ostrożnie korzystaj z opcji stałych zleceń i zdefiniowanych odbiorców.

Nie loguj się…przez wyszukiwarkę

Jak dobrze znasz stronę swojego banku? Podejrzewamy, że wchodząc na nią nie przyglądasz się jej zbytnio, raczej nie zwracasz również uwagi na adres domeny, gdyż bardziej interesuje Cię to ile masz na koncie. To błąd, gdyż strona „banku” również może zostać spreparowana przez hakerów (którzy z tego zadania nieraz wywiązują się na tyle starannie, że fałszywa strona na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od tej prawdziwej) i logując się na niej podajemy swoje dane oszustom. Gdy to zrobimy zablokują nam dostęp do konta i natychmiast pozbawią nas wszystkich zgromadzonych na nim środków. Dopiero jeśli przyjrzymy się stronie dokładnie (a nie tylko pobieżnie) zauważmy znaczące różnice pomiędzy oficjalnym serwisem, a spreparowaną przez oszustów kopią. Najważniejsze różnice to:

 •  adres strony,
 • elementy graficzne,
 • szyfrowanie połączenia,
 • certyfikat bezpieczeństwa.

Dlatego jeśli interesuje Cię to jak bezpiecznie robić przelewy przez internet – zapamiętaj adres strony swojego banku i za każdym razem (a już zwłaszcza wtedy, gdy zamierzasz zlecić jakąś operację) dokładnie go sprawdzaj. Pełny adres wpisuj w przeglądarce (nie w wyszukiwarce!), gdyż istnieją wirusy, które mogą podmienić używaną przez nas wyszukiwarkę na taką, która zaprowadzi nas wprost do…fałszywej strony banku.

Zakupy w sieci? Tak, ale z głową!

Jeśli kupujesz online to za zakupy płać jedynie przez sprawdzone, bezpieczne i gwarantujące ochronę kupującym serwisy (dotyczy to również stron na których robisz zakupy). Tym na co powinieneś zwrócić uwagę jest szyfrowane połączenie i certyfikat bezpieczeństwa. Jeśli strona przez którą zamierzasz zapłacić za zakupy takiego nie posiada, to…lepiej nie zostawiaj na niej swoich danych, a zakupy zrób gdzie indziej.

Otrzymałeś link do płatności od osoby postronnej? Zignoruj go! Żaden serwis czy strona internetowa nie poprosi Cię o zapłatę przez pośredników.

Podsumujmy to jak bezpiecznie robić przelewy przez internet. Przede wszystkim nie zapominaj o:

 •  regularnym sprawdzaniu stanu swojego konta,
 •  aktualizowaniu programu antywirusowego, przeglądarki i systemu operacyjnego,
 • ręcznym wpisywaniu odbiorców przelewów (zwłaszcza numeru rachunku),
 •  rozsądnym korzystaniu z opcji zdefiniowanych odbiorców i stałych poleceń zapłaty,
 •  ochronie swoich danych osobowych,
 • robieniu zakupów jedynie na sprawdzonych stronach,
 •  płatnościach przez znane i przeznaczone do tego serwisy,
 •  ograniczonym zaufaniu do każdego, kto prosi Cię o Twoje dane,
 •  sprawdzaniu adresu strony logowania,
 •  sprawdzaniu daty ostatniego logowania (zarówno udanego jak i nieudanego),
 • pilnowaniu swojej karty płatniczej,
 •  wylogowaniu się ze swojego konta bankowego i wyłączeniu przeglądarki po zakończeniu operacji,
 • zgłaszaniu na infolinii banku wszystkiego, co budzi Twoje wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *