Jabra Sport Coach – test sportowych słuchawek bezprzewodowych

jabra sport coach 11

Moja przygoda ze słuchawkami sportowymi trwa zwykle krótko. Kilka dni zaciekawienia, przetestowanie i odłożenie na półkę. Od dobrych słuchawek oczekuję przede wszystkim dobrego dźwięku, a w sportowych wersjach jest on zwykle na drugim albo i trzecim planie. Nie lubię kompromisów, dlatego wolałem biegać i ćwiczyć w zwykłych. Aż do teraz. Jest szansa, że Jabra Sport Coach zostaną ze mną na dłużej…

jabra sport coach 11Moja przygoda ze słuchawkami sportowymi trwa zwykle krótko. Kilka dni zaciekawienia, przetestowanie i odłożenie na półkę. Od dobrych słuchawek oczekuję przede wszystkim dobrego dźwięku, a w sportowych wersjach jest on zwykle na drugim albo i trzecim planie. Nie lubię kompromisów, dlatego wolałem biegać i ćwiczyć w zwykłych. Aż do teraz. Jest szansa, że Jabra Sport Coach zostaną ze mną na dłużej…

 

Na rynku jest mnóstwo słuchawek stworzonych z myślą o osobach regularnie uprawiających sport. W połączeniu z aplikacjami na smartfona mają one niemałe możliwości. Jabra Sport Coach idzie nawet jeszcze dalej – może być prywatnym trenerem. Do tego odtwarza muzykę w jakości Dolby®. Czy to dobrze? O tym za chwilę.

Przydatność słuchawek odkryjemy dopiero po sparowaniu ze smartfonem obsługującym Bluetooth w technologii 4.0. Dysponuje nią większość nowoczesnych telefonów, jednak przed zakupem warto sprawdzić by uniknąć rozczarowania.

 

Budowa

Słuchawki wykonane są naprawdę solidnie i na pierwszy rzut oka wróżą długie użytkowanie. Mnie osobiście przeszkadzał trochę zbyt długi kabel. Oczywiście można go skrócić wiążąc węzeł, ale to trochę denerwuje podczas aktywności fizycznej.

Do prawej słuchawki podłączony jest pilot sterujący odtwarzaczem z wbudowanym mikrofonem do rozmów telefonicznych (te są bez zarzutu). Na jego powierzchni zaznaczono wypukłościami poszczególne przyciski, dlatego nawet bez spoglądania na pewno się nie pomylimy.

Słuchawki leżą bardzo dobrze. Są jednak na tyle duże, że trzeba się do nich przyzwyczaić. Nie wypadają z ucha nawet podczas burpeesów. Są też bardzo dobrze wygłuszone.

 

Bateria

Zamontowana bateria wytrzymuje nawet do czterech godzin. Jeśli lubimy głośną muzykę, do tego korzystamy z asystenta głosowego trzeba się liczyć ze znacznym skróceniem tego czasu (o niskim stanie baterii informuje wcześniej komunikat). W moim przypadku słuchawki wytrzymały na jednym ładowaniu cztery sesje treningowe po 45 minut.

jabra sport coach 4

Jakość dźwięku

Po zainstalowaniu aplikacji Jabra Sound na smartfonie słuchawki Jabra Sport Coach grają w systemie Dolby®. Niestety taki dźwięk można uzyskać tylko z odtwarzaczem muzyki od Jabry, a ten nie jest zbyt intuicyjny. Co więcej po dłuższym słuchaniu Dolby Digital zaczyna irytować. Sam wróciłem do domyślnego playera.

Z dźwiękiem jest też inny problem. Przy trzymaniu smarfona w kieszeni (spodni lub z tyłu sportowej koszulki) często doświadcza się sekundowych, denerwujących przerw w muzyce. Co ciekawe takie zjawisko nie występuje gdy telefon umieścimy w opasce na ramię. Problem w tym, że osobiście takiego rozwiązania nie lubię.

 

Aplikacja Jabra Sport Life

Aplikacja Jabra Sport Life pełni rolę wirtualnego trenera. W dodatku pochodzącego z USA – wszystkie komunikaty głosowe są po angielsku. Ich opanowanie nie powinno sprawić wiele kłopotu.

Do wyboru mamy 40 ćwiczeń z których możemy stworzyć własny zestaw treningowy. Wbudowany asystent głosowy będzie pilnował czasu, ilości powtórzeń czy np. w przypadku biegania odpowiedniego tempa. Cały trening zapisuje się w pamięci urządzenia – możemy go porównywać i śledzić postępy. Niestety w przypadku ćwiczeń statycznych po każdej serii trzeba nacisnąć przycisk na pilocie by aplikacja przeszła do następnego etapu. Podobno w przyszłości ma to zostać naprawione. Na razie duży minus.

jabra sport coach recenzja test słuchawek sportowych bluetooth

Najciekawiej urządzenie prezentuje się w treningu interwałowym. Komunikaty głosowe nie muszą już alarmować całego klubu fitness. Asystent głosowy powie nam kiedy ćwiczyć, a kiedy zrobić przerwę. Zamiast pilnowania zegarka możemy skupić się na samym treningu HIIT.

Dodatkowo aplikacja umożliwia przeprowadzenie testu Coopera sprawdzającego stan kondycji. Warto zrobić go na początku przygody ze słuchawkami i powiedzmy po miesiącu by porównać postępy.

 

Słuchawka jako rejestrator aktywności

Słuchawki Jabra Sport Coach mają wbudowany czujnik ruchu. Oznacza to, że podczas noszenia i słuchania muzyki urządzenie zapisuje ilość zrobionych kroków, odległość, kadencję i spalone kalorie. Trzeba pamiętać, że to jednak dane przybliżone i traktować je orientacyjnie.

 

Czy warto wydać prawie 600 zł na słuchawki bezprzewodowe z trenerem głosowym?

Odpowiedź nie jest prosta. Jeśli szukacie słuchawek tylko do odtwarzania muzyki – zakup lepiej przemyśleć dwukrotnie. Jabra Sport Coach sprawdzają się w tym znakomicie, ale nie stworzono ich z myślą o zwyczajnym odtwarzaniu muzyki. Jeśli jednak wykorzystacie pełnię ich możliwości, słuchawki odwdzięczą się niebanalną przyjemnością z ćwiczeń. Moim zdaniem warto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *