Kino domowe, czyli rozrywka na wyciągnięcie ręki

kino domowe

Zastanawiasz się nad kupnem kina domowego i nie wiesz, na co się zdecydować? Marzy Ci się osobne pomieszczenie w domu z wygodnymi fotelami i doskonałymi głośnikami? Dzisiejsze rozwiązania technologiczne pozwolą Ci z łatwością spełnić te marzenia.

Z czego składa się kino domowe

Zestaw kina domowego tworzy zazwyczaj kilka urządzeń. To przede wszystkim odtwarzacz Blu-Ray lub odtwarzacz DVD, amplituner wzmacniający sygnał audio i zestaw głośników. Musisz też wyposażyć się w dobry telewizor czy projektor multimedialny. Poza tym taki zestaw możesz śmiało wzbogacić o serwer NAS, który pozwoli Ci magazynować pliki oraz o system strumieniowania video, jeśli chcesz oglądać telewizję przez połączenia internetowe. Pamiętaj też o specjalnych kablach lub złączasz, które pozwolą Ci obsługiwać wybrane sprzęty. Dowiedz się więcej o tym, jak podłączyć kino domowe do telewizora.

Jak wybrać ampli tuner i na co zwrócić uwagę

Amplituner to wzmacniacz z odbiornikiem radiowym. Jest jedną z najważniejszych części składowych kina domowego. To w nim znajduje się dekoder i procesor dźwięku. Wybierając amplituner pamiętaj, by dowiedzieć się jaką liczbę kanałów obsługuje – od tego zależy ile głośników możesz do niego podłączyć. Najczęściej będą to opcje pięciu, siedmiu lub jedenastu głośników. Sprawdź też jaką ma moc wyjściową. Niech to będzie 100-150 W na jeden kanał. Dowiesz się jakie są jego rozmiary i formaty dźwięku.

Głośniki do kina domowego

Istnieją trzy podstawowe zestawy głośników – 5.1, 7.1 lub 11.2. 5.1 to zestaw najtańszy i podstawowy. Składa się z dwóch głośników przednich, jednego centralnego i dwóch tylnych. Taki zestaw z pewnością będzie lepszy kiedy korzystamy z klasycznego telewizora i wbudowanymi w niego dwoma głośnikami. Nie będzie to jednak efekt typowo kinowy. W zestawie 7.1 mamy dodatkowe dwa głośniki, co sprawia, że dźwięk jest głębszy i bardziej przestrzenny. Zestaw 11.2 to system najbardziej rozbudowany. Zawiera pełnozakresowe głośniki oraz głośniki obsługujące niższe rozdzielczości. Jest opcją najdroższą, ale gwarantuje stuprocentowy efekt kinowy.

Jak rozstawić kino domowe

Czy masz osobne pomieszczenie na kino domowe, czy chcesz wykorzystać obecny salon z telewizorem? W zależności od tego, czy Twoje pomieszczenie jest małe, czy duże musisz zdecydować się na konkretny zestaw i jego cenę. Jeśli masz niewielki pokoik wybierz zestaw z mniejszą ilością głośników, do przestronnego wnętrza najlepiej pasować będzie wersja 11.2. Pamiętaj, by po bokach telewizora ustawić dwa przednie głośniki, głośnik centralny musi być tuż nad ekranem. Dwie pozostałe kolumny idą po bokach w tylnej części pokoju. Zastanów się również nad wyborem wygodnym foteli, miękkich poduszek i ciepłego koca. W pokoju kinowym przyda Ci się stolik na wielką miskę popcornu czy kubek gorącej czekolady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *