Instalacje fotowoltaiczne – co warto o nich wiedzieć?

Instalacje fotowoltaiczne to coraz bardziej popularna forma pozyskiwania prądu. Wykorzystywana jest przez osoby indywidualne (na użytek domostw), przedsiębiorców (dla firm) oraz rolników (którzy modernizują gospodarstwa). Istnieje kilka powodów, dla których warto rozważyć panele słoneczne

Korzyści z posiadania instalacji fotowoltaicznych

Panele solarne umożliwiają założenie swoistej elektrowni słonecznej na własny użytek. Odpowiedni projekt pozwala na zasilanie wszystkich urządzeń w domu lub firmie, dzięki czemu koszty za prąd ulegają znacznemu obniżeniu. Mówi się o oszczędnościach rzędu 90-95%. Choć inwestycja nie należy do najtańszych, pieniądze zwracają się stosunkowo szybko. W niektórych przypadkach jest to kilka lat, zwykle nie jest to więcej niż dekada. Najbardziej wydajne działanie paneli fotowoltaicznych szacuje się na minimum 25 lat, więc jest to inwestycja na długi czas. Nawet jeśli właściciel obiektu nie jest pewien, czy pozostanie w nim tak długo – może ją potraktować jako modernizację, która podnosi wartość budynku.

Względy ekonomiczne nie są jednak jedyną korzyścią wynikającą z instalacji fotowoltaicznych. Wiele osób zwraca dziś uwagę na ochronę środowiska. Panele słoneczne pozyskują energię ze słońca, czyli odnawialnego i niewyczerpywalnego źródła. Aby działały, nie potrzebują dodatkowego paliwa – nie spalają opału, nie wydzielają szkodliwych substancji. Dzięki temu stają się ekologiczną alternatywą, która przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Fotowoltaikę można uzupełnić o inne rozwiązania przyjazne środowisku, np. pompę ciepła stosowaną do ogrzewania budynku i wody.

Instalacje fotowoltaiczne – czy można liczyć na wsparcie finansowe?

Dzięki temu, że panele są ekologiczne, rząd przewidział kilka form dofinansowania, dzięki którym wiele osób może przyspieszyć swoją decyzję. Wśród nich znajdują się zarówno rozwiązania dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Przykładowo, program „Mój Prąd” pozwala na odzyskanie nawet połowy kosztów (nie więcej niż 5000 złotych). Drugim przykładem jest ulga termomodernizacyjna, która umożliwia odliczenie wydatku poniesionego na termomodernizację budynku od podatku.

Wiele osób, które decydują się na instalacje fotowoltaiczne, korzysta również z opcji kredytu lub leasingu. Niektóre firmy dystrybuujące i montujące panele solarne oferują korzystną współpracę oraz doradztwo w zakresie całego finansowania. W niektórych przypadkach całe formalności związane z dotacjami lub inną formą wsparcia są realizowane przez zleceniobiorcę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *