GSS 520 i niezwykłe ujęcia lecącego odrzutowca

mysliwiec gripen wideo

Takiego ujęcia mogliście jeszcze nie widzieć. Lot myśliwca nakręcony z drugiego odrzutowca przy użyciu specjalnie zaprojektowanego stabilizatora – GSS 520.

mysliwiec gripen wideo

Takiego ujęcia mogliście jeszcze nie widzieć. Lot myśliwca nakręcony z drugiego odrzutowca przy użyciu specjalnie zaprojektowanego stabilizatora – GSS 520.

GSS 520 to nie jest zwykły, żyroskopowy stabilizator obrazu. Został specjalnie zaprojektowany do kręcenia ujęć na poruszających się z ogromną prędkością maszynach. Poniżej możecie zobaczyć próbkę jego możliwości. Zamontowany na skrzydle odrzutowca pomógł zarejestrować obraz lecącego niedaleko myśliwca bojowego.

To przełomowa konstrukcja. Nigdy wcześniej nie było można uzyskać stabilnego ujęcia z kamery zamontowanej poza wnętrzem kabiny pilota. Większość podobnych rozwiązań umożliwiała filmowanie z helikoptera lecącego z maksymalną prędkością 230 km/h. Dla gimbala GSS 520 prędkości odrzutowe rzędu 550 km/h nie stanowią wielkiego wyzwania.

Filmowcy umieścili GSS 520 w gnieździe bojowego myśliwca Gripen, a do nakręcenia materiału użyli kamery Red Dragon 4K z obiektywem Canon 30–300 mm. Operator Peter Degerfeldt siedział wygodnie na tylnym siedzieniu samolotu Saab 105, lecącego w pewnej odległości. Z urządzeniem łączył się za pomocą modemu.

GSS 520 powstał na specjalne zamówienie Grippena, który chciał nakręcić efektowne wideo z lotu swojego najnowszego myśliwca. Cała trudność polegała na tym, że kamera rejestrująca lot myśliwca musiała poruszać się z taką samą prędkością. W ten sposób ujęcie wygląda naturalnie i przy okazji mega efektownie. Sprawdźcie sami…

Gripen i GSS 520

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *