Czy tatuaż można reklamować?

reklamacja tatuażu

Wykonałeś tatuaż, ale usługa jest inna od pierwotnych ustaleń? Co możesz zrobić? Czy możesz wnieść roszczenia wobec osoby, która pogorszyła twój wygląd? Jakie prawa ci przysługują?

Zabezpieczenie prawne

Decydując się na wykonanie tatuażu w świetle prawa zawierasz umowę o dzieło, ustną bądź pisemną, ale o dokładnie takim samym skutku i mocy prawnej. Fakt ten sprawia, że kodeks cywilny jasno określa twoje prawa jako konsumenta i obowiązki studia tatuażu, jako usługodawcy.

Żeby zabezpieczyć jakość wykonywanej umowy w pierwszej kolejności należy jasno określić jej warunki – jasno dla obydwu stron. Dlatego, kluczowym momentem jest doprecyzowanie twoich oczekiwań. Jeśli nie zrobisz tego wystarczająco klarownie zdajesz się na wizję i preferencje tatuatora, a jak wiadomo każdy z nas ma inny gust i inne preferencje.

Co zrobić gdy nowy tatuaż szpeci i odstaje od wcześniejszych ustaleń?

Pierwsza i najważniejsza kwestia – reaguj natychmiast! Jeżeli tylko jakiś szczegół nie daje ci spokoju, wyjaśniaj i ustalaj rozwiązanie przed wyjściem ze studia. Asertywnie broń swoich argumentów i nie zgadzaj się na przeniesienie rozwiązania na później. Na miejscu łatwiej będzie ci bronić prawa do obniżenia ceny usługi, bądź całkowitego odstąpienia od umowy, jeżeli efekt nie jest zgodny z wcześniejszymi ustaleniami.

Jeżeli jednak wrócisz do domu, emocje opadną i dopiero na miejscu stwierdzisz, że tatuaż szpeci twoje ciało to sytuacja w której się znalazłeś nie jest bez wyjścia. W tym wypadku dla należytego zabezpieczenia swoich interesów reklamacja powinna przybrać formę pisemną, wraz z udokumentowaniem faktu, że usługa została źle wykonana w tym konkretnym studiu. Pamiętaj jednak, że nie musisz posiadać dowodu zapłaty.

Do reklamacji nie jest ci potrzebny paragon, czy faktura. Podstawą do wysnuwania roszczeń jest chociażby potwierdzenie przelewu, że dokonałeś zapłaty za taką usługę. Uczciwy tatuator po ocenie sytuacji i stwierdzeniu nierzetelnego wykonanie usługi, sam powinien wyjść z propozycją poprawy dzieła lub innej rekompensaty.

Jak zabezpieczyć swoje interesy?

Określenie warunków umowy powinno zawierać następujące elementy:

  1. Efekt, jaki chciałbyś osiągnąć;
  2. Stan obecny (tu w przypadku wykonywania cover up starych wzorów);
  3. Zaznaczenie oczekiwań – kolor pigmentu, styl wykonania, wielkość, elementy składowe, etc.;
  4. Spisanie w korespondencji ustaleń, nawet po rozmowie telefonicznej – będziesz mieć dowód ustaleń i klarownie odnotowane swoje oczekiwania.

Co w przypadku gdy się zraziłeś i nie chcesz już wrócić do tego salonu na poprawę?

Kodeks cywilny rozróżnia tu dwie sytuacje – poprawa tatuażu w tym studiu i poprawa w innym studiu. Jeżeli tatuator jest w stanie skorygować tatuaż bez pogłębiania oszpecenia klienta, to prawo sugeruje, że powinieneś skorzystać z takiego rozwiązania. Jednak gdy nie ma możliwości korekty lub masz przeświadczenie, że zabieg został wykonany w sposób nieprawidłowy, wtedy możesz pójść do innego studia tatuażu i domagać się zapłaty za usługę przez ten salon, który wykonał szpetny tatuaż.

„W przypadku gdy tatuaż został wykonany niezgodnie z ustaleniami i odbiega od założeń masz jeszcze jedną możliwość. Jeżeli się obawiasz, straciłeś zaufanie i nie chcesz mieć już nic wspólnego z salonem, na którym się zawiodłeś, możesz wystąpić o zwrot pełnej kwoty pieniędzy. Oznacza to, że zwrotowi podlega także zaliczka, nawet jeżeli regulamin studia stanowi inaczej”. – mówi Patryk Walęga, właściciel studia tatuażu TIME4TATTOO.

Oprócz roszczeń korygujących za źle wykonane dzieło oraz dotyczących zwrotu pieniędzy, przysługują ci jeszcze roszczenia odszkodowawcze i zadośćuczynienie. Dotyczy to w szczególności osób, które zarabiają na siebie swoim wizerunkiem – np. blogerzy, infuencerzy, czy liderzy opinii. Jeżeli ich wizerunek ulegnie oszpeceniu czy radykalnej zmianie, to taka osoba może się starać sądowo o zadośćuczynienie. Zadośćuczynienie może także dotyczyć przeżyć psychicznych, którym zostali poddani podczas samej wizyty, jak i po jej zakończeniu, gdy przyjdzie nam żyć z tatuażem, który nas ośmiesza i szpeci.

Więcej informacji na: www.time4tattoo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *