Ćwicz dwa razy dziennie

cwiczeniaklatka7
Pasjonaci, myślący poważnie o zbudowaniu mięśni , spędzają w siłowni wszystkie wolne popołudnia. Trenują, trenują… a tempo przyrostu mięśni nie jest tak szybkie, jak by oczekiwali. Wszystko przez brak odpowiednio długiej regeneracji

cwiczeniaklatka7

Pasjonaci, myślący poważnie o zbudowaniu mięśni , spędzają w siłowni wszystkie wolne popołudnia. Trenują, trenują… a tempo przyrostu mięśni nie jest tak szybkie, jak by oczekiwali. Wszystko przez brak odpowiednio długiej regeneracji

Tak, to prawda. Czasem zbyt duża dawka treningu to nie najlepszy pomysł. Teoretycznie każda z trenowanych partii mięśni powinna odpocząć przed kolejnym treningiem około 48 godzin. Oczywiście ćwicząc codziennie można tak rozplanować trening, by każda partia ciała dostała odrobinę spokoju. Przykładowo:

 • poniedziałek: mięśnie klatki piersiowej
 • wtorek: mięśnie nóg
 • środa: mięśnie ramion
 • czwartek: mięśnie pleców
 • piątek: mięśnie ramion

Tak rozpisany trening na pierwszy rzut oka daje o wiele więcej niż wymagane 48 godzin odpoczynku. Ale jeśli głębiej się zastanowić, wcale tak nie jest. Przykładowo trenując mięśnie pleców pracują także mięśnie ramion. Wysilanie tej części ciała następnego dnia sprawia, że odpoczynku wcale nie jest tak wiele. Podobnie jest z innymi partiami mięśni.

Co z tym zrobić? Odpowiedź jest prosta – trenuj dwa razy dziennie i wprowadź do planu treningowego dni całkowicie wolne od ćwiczeń.

Trenuj rano i wieczorem

Podstawową korzyścią płynącą z treningu dwa razy dziennie jest dodatkowy czas w ciągu tygodnia na całkowitą regenerację. Organizm pozbawiony odpowiedniej dawki odpoczynku „buntuje się” i zamiast nabierać więcej siły zwyczajne słabnie.

Ćwicząc dwa razy dziennie masz dodatkowo dzień wolny po każdym treningowym. Dzięki tak prostemu sposobowi w ciągu roku możesz nawet wykształcić dwa razy więcej mięśni niż w przypadku takiej samej dawki normalnego treningu.

Fakty

Jeśli chcesz spróbować tej metody koniecznie musisz dobrze rozplanować trening. Ważny jest czas pomiędzy danym wysiłkiem, dlatego ćwiczyć powinno się rano i wieczorem. Musisz też zacząć się oszczędzać, bo po porannym treningu masz tylko kilka godzin odpoczynku. Jeśli przesilisz swój organizm rano, ostatnią rzeczą, na którą przyjdzie ci ochota wieczorem będą ćwiczenia.

W przerwie między treningami powinno się naprawdę odpocząć fizycznie. Dlatego jeśli wykonujesz pracę, która wymaga od ciebie dużo ruchu i aktywności, lepiej znajdź inną metodę treningu. Ćwiczenia dwa razy dziennie to idealna propozycja dla ludzi, którzy siedzą przy biurkach i wpatrują się całe dnie w monitor.

Nie wolno zapominać o właściwym odżywianiu. Po porannym treningu potrzebujesz „dobrze zjeść”. Posiłki przed i po treningu powinny składać się z odpowiedniej proporcji protein, węglowodanów i tłuszczów.

Plan treningu

Rozplanowanie poszczególnych ćwiczeń to sprawa indywidualna i zależy od preferencji ćwiczących. My podajemy tylko przykład:

 • poniedziałek: rano – dolne partie ciała , wieczorem – górne
 • wtorek: odpoczynek
 • środa: rano – górne partie, wieczorem – dolne
 • czwartek: odpoczynek
 • piątek: rano – dolne partie, wieczorem – górne partie
 • weekend: odpoczynek lub ćwiczenia cardio

Pamiętaj, że na ćwiczenia cardio możesz poświęcić jedynie weekend. Wtorek i czwartek to dni bezwzględnego odpoczynku.

Podwój wysiłki

Mówi się, że czas to pieniądz. Ćwiczenia dwa razy dziennie nie przekładają się bezpośrednio na zyski finansowe. Mają za to inne zalety. Oprócz dodatkowych dni wolnych od ćwiczeń zyskujesz także na masie mięśni owej. Spróbuj, a sam się przekonasz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *