Bumar ma już następcę BWP-1!

bwp1anderswozbojowypiechoty
Bumar-Łabędy zaprezentował demonstrator pojazdu bojowego piechoty BWP z rodziny Anders. Ma on zastąpić przestarzałe rosyjskie BWP-1, które wchodzą obecnie w skład polskich sił zmechanizowanych

bwp1anderswozbojowypiechoty

Bumar-Łabędy zaprezentował demonstrator pojazdu bojowego piechoty Bwp z rodziny Anders. Ma on zastąpić przestarzałe rosyjskie BWP-1, które wchodzą obecnie w skład polskich sił zmechanizowanych

W nowy bojowy wóz piechoty może zostać wyposażonych 7 brygad zmechanizowanych Wojsk Lądowych, co wymagałoby wyprodukowania 500 nowych pojazdów tego rodzaju i 200 wozów wsparcia ogniowego z działem kal. 120 mm oraz kilkuset dalszych w specjalistycznych wariantach, pomocy technicznej, rozpoznania inżynieryjnego itd.

Anders powstał w wyniku zdjęcia z kadłuba pojazdu bezzałogowej wieży z armatą 120 mm, którą pokazywano podczas MSPO 2010 w Kielcach. Według specjalistów izraelskiego zespołu Merkavy IV – jest to jedna z najbardziej zaawansowanych konstrukcji pancernych na świecie i połączenia go z typową 2-sobową wieżą bojową HITFIST 30 mm, montowaną w Łabędach. Jest to ta sama wieża, która stanowi podstawowe uzbrojenie kołowych transporterów opancerzonych Rosomak kompletowanych w WZM w Siemianowicach Śl. ZM Bumar-Łabędy dostarczyły już 213 takich wież dla polskich Rosomaków.

Polskie HITFIST-y o masie bojowej 2850 kg mają już za sobą kilka lat doświadczeń frontowych na polu walki w Afganistanie. Były one dotychczas stosowane przez polski kontyngent w prowincji Ghazni i

W przyszłości nie jest wykluczone, że polskie bwp rodziny Anders zostaną wyposażone w jeszcze nowocześniejszą wieżę bezzałogową – zdalnie kierowaną, uzbrojoną w działo automatyczne 30 mm oraz wyrzutnie ppk Spike. W wyniku integracji wieży HITFIST z Łabęd z podwoziem pojazdu rodziny Anders, zaprojektowanym i skompletowanym w OBRUM w Gliwicach, powstał demonstrator bwp, którego załogę tworzy 3 żołnierzy obsługujących pojazd (dowódca i celowniczy w wieży oraz kierowca) i pełna 8-osobowa drużyna desantu piechoty zmechanizowanej.

Jak pokazują pierwsze testy mobilności, demonstrator bwp Anders będzie mógł się poruszać jeszcze szybciej niż wóz wsparcia ogniowego z armatą 120 mm – czyli ponad 72 km/h. OBRUM w Gliwicach prowadzi prace nad doskonaleniem układu jezdnego i systemu napędowego wozu, który wciąż jest pojazdem eksperymentalnym.

Zdaniem Czesława Swobody – prezesa ZM Bumar-Łabędy ,Anders w wersji Bojowego Wozu Piechoty – to nowa propozycja dla polskiej armii. Wojsko dysponuje obecnie blisko 30-letnimi BWP-1. Jesteśmy gotowi przejąć te wozy i po ich modernizacji sprzedawać je na rynkach zagranicznych. Tym samym przygotujemy miejsce dla Andersa jako nowoczesnego bwp. Wozy Anders w tej wersji mogłyby wejść do wyposażenia Sił Zbrojnych RP w dwa lata od integracji prototypu.

Foto: Bumar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *