Barrett M82 – najskuteczniejszy karabin snajperski na świecie

karabinsnajperskiBarrett M82

Barrett M82 to jeden z najlepszych karabinów snajperskich na świecie wykorzystywanych przez oddziały antyterrorystyczne i spec jednostki wojskowe. W 2012 roku z tej broni trafiono Taliba z odległości 2815 metrów

karabinsnajperskiBarrett M82

Barrett M82 to jeden z najlepszych karabinów snajperskich na świecie wykorzystywanych przez oddziały antyterrorystyczne i spec jednostki wojskowe. W 2012 roku z tej broni trafiono Taliba z odległości 2815 metrów

Powyższego strzału dokonał stacjonujący w Afganistanie w prowincji Helmand australijski snajper z kompanii Delta 2. pułku Commando (2 Cdo Regt) kapral Scott Smith. Żołnierz ten wraz z kolegami z spec grupy podczas działań obserwacyjnych. dostrzegł oddział talibów, a następnie oddał precyzyjny strzał.

Jedna z wystrzelonych kul trafiła dowódcę oddziału talibów. Jego strzał od razu trafił na listę najbardziej skutecznych najdalszych strzałów snajperskich.

Zaletami karabinu Barrett M82 są; uniwersalność wykorzystywania, ponieważ można go stosować do unieszkodliwiania lekko opancerzonych pojazdów w odległości do 1200 m, likwidowania celów żywych na dystansie do 2200 m, czy choćby do rozminowania niewybuchów z bezpiecznej odległości. Poza tym w karabinie tym w łatwy sposób można wymieniać celowniki optyczne czy noktowizyjne zgodne z normami NATO. Jest to możliwe, dzieki zastosowaniu w nim szyny montażowej zgodnej ze standardem Picatinny. Dodatkowo lufa karabinu jest karbowana i podłużnie żłobiona, a pociski 12,7 mm wylatujące z niej osiągają prędkość 854 m/s.

Ta niezwykle precyzyjna i skuteczna broń snajperska była wykorzystywana przez amerykańskie siły specjalne podczas operacji Pustynna Tarcza i Pustynna Burza w Kuwejcie i Iraku . Karabin wykorzystuje też m.in oddział antyterrorystyczny francuskiej żandarmerii narodowej GIGN (Groupe d’Intervention de la Gendarmerie Nationale), oraz polska specjalna jednostka GROM.

Obecnie karabiny Barrett są wykorzystywane przez wiele armii świata i policji. Broń ta jest na wyposażeniu takich krajów jak Belgia , Chile , Dania , Finlandia , Francja , Niemcy , Grecja , Włochy , Jamajka , Meksyk , Holandia , Norwegia , Filipiny , Arabia Saudyjska , Hiszpania , Szwecja , Turcja , Wielka Brytania , Stany Zjednoczone, czy Korea Południowa.

Dane techniczne Barrett M82:
Kaliber .50 (12,7 mm)
Nabój 12,7 mm NATO
Magazynek pudełkowy, 10 nab.
Wymiary
Długość 1448 mm (z 737 mm lufą)1219 mm (z 508 mm lufą)
Długość lufy 737 mm508 mm
Masa broni 14 kg (z 737 mm lufą)13,5 kg (z 508 mm lufą)

Inne
Prędkość pocz. pocisku 854 m/s
Energia pocz. pocisku >16500J
Zasięg max. >6800m
Zasięg skuteczny 1800 – 2000 m

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *