Auto dla młodego kierowcy — jak wybrać to najlepsze?

Planujesz zakup pierwszego auta? Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, auto powinno być niedrogie, także w eksploatacji. Najlepszym modelem będzie więc ten z tanimi częściami zamiennymi, niewielkim spalaniem i… tanim ubezpieczeniem.

Wybór pierwszego auta jest kwestią niezwykle ważną. Samochód dla niedoświadczonego kierowcy powinien bowiem zapewniać maksymalne bezpieczeństwo, być łatwy w obsłudze, a przy tym również ekonomiczny. Wspominając o kosztach, poza spalaniem, warto wziąć pod uwagę także ceny części zamiennych i ubezpieczenia. Wysokie opłaty za OC bywają bowiem dla młodych kierowców wyjątkowo nieprzyjemną niespodzianką. Dlaczego?

Drogie OC dla młodego kierowcy

Jak pokazują policyjne statystyki, kierowcy w wieku od 18 do 24 lat powodują najwięcej wypadków. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie tylko brak doświadczenia i wyobraźni, ale również brawura.. Zawierając umowę z młodą osobą, ubezpieczyciel ponosi więc wysokie ryzyko. Aby uniknąć dodatkowych kosztów wynikających z konieczności likwidacji szkody, obciąża takich kierowców najwyższymi składkami.

Jak wynika z danych porównywarki ubezpieczeń Mubi, we wrześniu 2019 roku średni koszt ubezpieczenia OC wyniósł 779 zł. Osoby w wieku od 18 do 25 lat płaciły średnio aż 1527 zł, czyli niemal dwa razy więcej!

Młody wiek nie jest jedynym powodem wyższych cen ubezpieczenia. Często zdarza się, że pragnący adrenaliny młodzi kierowcy wybierają auta z dużymi silnikami, wprost stworzone do dynamicznej i niebezpiecznej jazdy. Wybór takiego pojazdu w połączeniu z brakiem praktyki w roli kierowcy to iście wybuchowa mieszanka. Zwłaszcza dla portfela.

Cena OC — a marka auta — najwyższe stawki

Wg danych porównywarki Mubi we wrześniu 2019 roku kierowcy w wieku 18 – 25 lat za ubezpieczenie auta marki Audi płacili średnio 1722 zł. Właściciele BMW musieli zapłacić 1700, a posiadacze Hond – 1649 zł.

Niskie stawki dla popularnych modeli

Jaki będzie więc najlepsze auto dla młodego kierowcy? Młody kierowca, który chce oszczędzić na ubezpieczeniu samochodu, powinien wybrać popularny pojazd z niewielkim silnikiem. Ekonomiczna Kia, Skoda czy Dacia to właśnie takie, miejskie modele. Za kółkiem tych samochodów częściej siadają osoby jeżdżące przepisowo i ekonomicznie. Ryzyko wypadku jest więc niewielkie, a stawka OC — niska.

Cena OC — a marka auta — najniższe stawki

Najniższe stawki OC (wg danych Mubi we wrześniu 2019 roku kierowcy w wieku 18 – 25 lat) płacili właściciele aut marki:

  • Nissan – 1319 zł,
  • Fiat – 1369 zł,
  • Citroen – 1405 zł,
  • Skoda – 1422 zł.

Cena OC a pojemność silnika

Zdaniem ubezpieczycieli, ryzyko wystąpienia szkody rośnie wraz ze wzrostem pojemności silnika. Auta z większymi silnikami powodują więcej stłuczek. Są również sprawcami większych, bardziej kosztownych w likwidacji szkód. Jak w praktyce przedstawiają się różnice w cenach pomiędzy autami z odmienną pojemnością silnika?

  • Pojemność silnika do 1.0 – 1213 zł.
  • Pojemność silnika do 1.1 – 1.2 – 1444 zł.
  • Pojemność silnika do 1.2 – 1.4 – 1438 zł.
  • Pojemność silnika do 1.4 – 1.6 – 1489 zł.
  • Pojemność silnika do 1.6 – 2.0 – 1555 zł.
  • Pojemność silnika powyżej 2.0 – 1720 zł.

Dane z września 2019 roku dla kierowców w wieku 18-25 lat (za porównywarką ubezpieczeń Mubi.pl)

Współwłasność — skuteczny sposób na tańsze OC

Powszechną praktyką stosowaną w celu obniżenia składki OC jest współwłasność. Jeśli właścicielem auta zostanie doświadczony kierowca z wysokimi zniżkami za bezszkodową jazdę, a młody — będzie współwłaścicielem pojazdu, cena ubezpieczenia będzie zdecydowanie niższa. Wyliczając stawkę, TU weźmie pod uwagę historię ubezpieczenia obu kierowców.

Ważne: jeśli rozważasz współwłasność, przemyśl zakup ubezpieczenie ochrony zniżek. Dlaczego? W przypadku szkody, spowodowanej przez jednego z właścicieli, zniżki stracą obaj. Taka polisa pozwoli zachować rabaty, eliminując ryzyko wzrostu stawki OC w kolejnym roku.

Porównywarka ubezpieczeń

Skutecznym sposobem, który pozwala znaleźć najtańsze OC, jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń. Narzędzie działa w 100% online, nie wymaga rejestracji i jest zupełnie darmowe.

Po wypełnieniu krótkiego formularza, który zawiera pytania o dane kierowcy oraz parametry auta, porównywarka przedstawi kilkanaście zróżnicowanych cenowo ofert, zaproponowanych przez najlepsze TU. Jeśli któraś z nich przypadnie Ci do gustu, będziesz mógł od razu zawrzeć umowę i opłacić składkę. Szybko, wygodnie i komfortowo.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *