Niezbędne światła mijania i inne rozwiązania kwestii oświetlenia drogi

Obecnie włączanie świateł mijania to dla kierowców rzecz oczywista, nawyk powtarzany za każdym razem, gdy wsiadają do samochodu. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak było. Dlaczego dzisiaj każdy kierowca włącza światła mijania? Jakie są dla nich alternatywy? W poniższym tekście rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące świateł mijania i innych głównych źródeł oświetlenia samochodowego.

Obowiązkowe światła mijania

Jak wspomnieliśmy, światła mijania włącza dzisiaj każdy kierowca. Wynika to z faktu, że są to główne i najbardziej uniwersalne światła, które sprawdzają się zarówno przy dobrej, jak i przy nieco ograniczonej widoczności. Jednocześnie ich moc to zwykle nieco ponad 40 W, zatem światła te nie oślepiają w znacznym stopniu kierowców jadących z naprzeciwka. Dlatego to właśnie światła mijania zaleca się włączać kierowcom w czasie dnia. Tak, również w dzień, gdy jest jasno, kierowca musi mieć włączone oświetlenie. Właśnie dlatego włączanie świateł mijania stało się nawykiem. Jednak nie zawsze tak było.

Obowiązkowe włączanie świateł również w trakcie dnia to obowiązek, który pojawił się w Polsce dopiero w 2007 roku, zatem stosunkowo niedawno. Zaczęło się bowiem pojawiać coraz więcej doniesień dotyczących badań udowadniających, że postępowanie takie znacząco poprawia bezpieczeństwo na drogach. Już przed 2007 rokiem w niektórych państwach konieczne było całodobowe użytkowanie świateł. Od tego czasu obowiązek ten wprowadziła już większość państw europejskich.

Jakościowe światła mijania

Ponieważ ze świateł mijania korzystamy niemal cały czas i jest to obowiązek, oświetlenie to powinno być niezawodne. Warto zatem zainwestować w jakościowe reflektory, które nie ulegną niespodziewanej awarii. Tego typu światła mijania znaleźć można między innymi pod tym adresem – https://www.ucando.pl/k/swiatla-mijania-i-swiatla-drogowe/U170101. Nie mamy wątpliwości, że reflektory świateł mijania należą akurat do tych części samochodowych, na których nie warto oszczędzać, zarówno ze względów praktycznych, jak i dla własnego bezpieczeństwa. Warto zauważyć, że w wymienionej kategorii znajdują się również reflektory do innych świateł samochodowych, w tym do świateł dziennych i drogowych Czym są te dwa typy oświetlenia i co mają wspólnego ze światłami mijania?

Światła dzienne i drogowe

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, światła mijania są najczęściej użytkowanym oświetleniem samochodowym. Rekomenduje się używanie właśnie tego typu reflektorów przez cały dzień. Jednak w niektórych sytuacjach możliwe jest wyłączenie świateł mijania i zastąpienie ich światłami do jazdy dziennej. Co je cechuje? Otóż światła dzienne są nieco słabsze. Tym samym w jeszcze mniejszym stopniu oślepiają nadjeżdżających z naprzeciwka kierowców. Można z nich korzystać tylko w dzień, przy dobrej widoczności. Natomiast po zmroku, na nieoświetlonych drogach lub też w czasie opadów rzęsistego deszczu lub w sytuacji innego ograniczenia widoczności, światła mijania można zastąpić światłami drogowymi. Ich moc jest większa, dzięki czemu nawet w trudnych warunkach zapewniają przyzwoitą widoczność. Zarówno światła mijania, jak i reflektory świateł dziennych i świateł drogowych znajdziesz w Ucando.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *