Austria samochodem- najważniejsze informacje

Polacy zajmują w Austrii siódme miejsce pod względem liczby turystów. Co ważne według wyników badań przeprowadzonych wśród gości zagranicznych, 1/3 turystów z Polski deklaruje chęć przyjechania ponownego do Austrii. Ten kraj oprócz wspaniałej architektury oraz historii to również raj dla miłośników gór, więc nie ma się czemu dziwić, że jest to częsta destynacja zimowa wśród naszych rodaków. Najczęstszym środkiem transportu wśród osób, które decydują się odwiedzić Austrię jest samochód. Nic dziwnego, ponieważ jest to najwygodniejsza forma podróży z wielu względów, o których napiszemy poniżej. 

Opłaty drogowe

Austria jest krajem, w którym korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu wiąże się z uiszczaniem opłat drogowych. W przypadku braku opłaconych winiet, kierowca musi zapłacić opłatę zastępczą w wysokości 120 euro w przypadku poruszania się samochodem. Kierowcy, który odmówi uiszczenia opłaty za poruszanie się po autostradzie w Austrii, grozi kara w wysokości do 3000 euro. Nienaklejenie winiety na szybę, a tylko umieszczenie za szybą również skutkuje mandatem.

Ceny winiet w Austrii w 2024 roku:

 • roczna winieta: 96,40 euro
 • dwumiesięczna winieta: 28,90 euro
 • dziesięciodniowa winieta: 11,50 euro
 • jednodniowa winieta: 8,60 euro (nowość od 2024 r.)

Istnieją jednak odcinki dodatkowo płatne, takie jak mosty czy tunele. Nie ma jednak ryzyka nieświadomego wjazdu na taki odcinek, gdyż jest on ograniczony bramkami wjazdowymi i wyjazdowymi, gdzie można dokonać opłaty.

Poruszanie się po Austrii drogami lokalnymi jest bardziej uciążliwe, często też bardziej czasochłonne, więc odpowiednio wcześniej warto nabyć winietę przez internet (najwygodniej). W ciągu 14 dni można odstąpić od zakupu, a pieniądze wrócą na konto. Opcja zakupu winiet przez internet na stronie taka jak np. TA niosą za sobą wiele korzyści. Z pewnością oszczędzasz w ten sposób dużo cennego podczas wyjazdu czasu, nie musisz martwić się nieznajomością języka i szukaniem punktu sprzedaży winiet. 

Wymagane wyposażenie i dokumenty

Spędzając w Austrii mniej niż 90 dni, jako Twój dokument tożsamości może posłużyć Ci aktualny dowód osobisty (ważny minimum 6 miesięcy w dniu wjazdu do Austrii) lub paszport (ważny minimum 3 miesiące w dniu przekraczania granicy). Nie musisz mieć międzynarodowego prawa jazdy.

Wyjeżdżając samochodem do Austrii, przy kontroli policyjnej może się zdarzyć, że  wyposażenie Waszego pojazdu zostanie dokładnie sprawdzone. W tym kraju koniecznie musicie posiadać:

 • apteczkę, 
 • trójkąt ostrzegawczy, 
 • gaśnicę,
 • kamizelkę odblaskową.

Jeśli auto będzie w złym stanie technicznym lub nie będziesz mieć podstawowego wyposażenia, grozi Ci kara – w zależności od stopnia przewinienia od mandatu po nawet zatrzymanie samochodu.

Wybrane przepisy ruchu drogowego w Austrii

 • Opony zimowe mają określone ramy czasowe, podczas których należy je posiadać. Te daty to: 1 listopada do 15 kwietnia
 • Na wybranych drogach może obowiązywać nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych (śniegowych), które są obowiązkowym wyposażeniem pojazdów o masie powyżej 3,5 tony.
 • Światła samochodowe są obowiązkowe w nocy, a w dzień zależne to jest od warunków atmosferycznych. 
 • Posiadanie kamerek samochodowych w Austrii jest równoznaczne karą 25 000 euro. Nie uznaje się argumentów dotyczących zabezpieczeń w razie wypadków i kolizji. 

Ograniczenia prędkości dla samochodów w Austrii 

 • 50 km/h w mieście,
 • 100 km/h na drogach poza miastowych i drogach ekspresowych, 
 • 130 km/h na autostradach.

Atrakcje w Austrii

Wiedeń

 Stolica Austrii, bogata w historię i kulturę. Znajduje się tam wiele ikonicznych miejsc, takich jak Pałac Schönbrunn, Katedra św. Szczepana, Opera Wiedeńska, Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum) oraz słynne kawiarnie, które są integralną częścią życia społecznego.

Salzburg

 Miasto, w którym urodził się Wolfgang Amadeus Mozart. Jest znane z uroczego Starego Miasta (Altstadt) wpisanego na listę dziedzictwa światowego UNESCO, zamku Hohensalzburg, ogrodów Mirabell oraz corocznego festiwalu muzycznego – Salzburger Festspiele.

Tyrol 

Region alpejski z przepięknymi krajobrazami górskimi, idealny dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Znajduje się tu wiele ośrodków narciarskich, malowniczych wiosek, tras pieszych i rowerowych, jak również możliwość doświadczenia tradycyjnej kultury alpejskiej. Miasta takie jak Innsbruck są popularnymi bazami wypadowymi do eksploracji tego regionu.

Austria- ważne informacje

Językiem obowiązującym w Austrii jest niemiecki. Płatności dokonacie w walucie Euro. W przypadku nagłych wypadków, wypadków drogowych lub zagrożenia, dzwoń pod numer alarmowy 112 lub 122 (policja), 133 (straż pożarna) lub 144 (pogotowie ratunkowe). Jeśli potrzebujesz informacji turystycznych lub pomocy dotyczącej podróży, możesz skorzystać z usług austriackiej informacji turystycznej pod numerem telefonu +43 1 518 18.

Podsumowanie

Podróż do Austrii własnym środkiem transportu będzie niezapomnianym wrażeniem! Warto jednak być przygotowanym i świadomym miejscowych przepisów oraz warunków drogowych, aby podróż przebiegała bezproblemowo. Zachowaj ostrożność i przestrzegaj przepisów drogowych. Austriackie służby drogowe są znane z surowego egzekwowania przepisów. Upewnij się, że masz ze sobą ważny paszport lub dowód osobisty, a także prawo jazdy. Konieczne mogą być również dokumenty pojazdu (dowód rejestracyjny, ubezpieczenie samochodu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *