Trampoliny w fitnessie – co warto o nich wiedzieć?

Trampoliny dla dzieci

Zajęcia sportowe na trampolinach cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego! Wielu osobom kojarzą się one raczej z beztroską zabawą i dziecięcą radością, niż z zabójczymi ćwiczeniami na siłowni. Nie oznacza to jednak, że trening na nich można rozpocząć bez żadnego przygotowania. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz skakać na trampolinach!

Fitness na trampolinach – co to za sport?

Trampoliny dla dzieci

Trening na trampolinach określany jest często jako jumping fitness. Jest to sport ogólnorozwojowy, w którym przeplatają się elementy siłowe i wytrzymałościowe. Jego regularne uprawianie pozytywnie wpływa nie tylko na sylwetkę, ale także na wydolność organizmu i kondycję fizyczną.

Podczas treningu wykonywane są skoki o różnej intensywności, które składają się w spójną choreografię, dopasowaną do rytmu muzyki. Na trampolinach wykonuje się również podstawowe ćwiczenia siłowe.

Jumping fitness – zalety

Najważniejszą zaletą ćwiczeń na trampolinach jest ich wszechstronność. Podczas wysiłku angażowane są niemalże wszystkie mięśnie. Niestabilna powierzchnia trampoliny sprawia, że trenowana jest nie tylko siła i wytrzymałość, ale także równowaga. Trampoliny jako jedna z niewielu form fitnessu, pozwala na wzmacnianie mięśni głębokich, tzw. core, odpowiadających za stabilizację korpusu.

Miękka powierzchnia trampoliny amortyzuje ruchy wykonywane podczas ćwiczeń. Dzięki temu trening nie obciąża stawów i jest znacznie bezpieczniejszy, niż ćwiczenia na twardym podłożu, np. parkiecie.

Zajęcia na trampolinach – jak się przygotować?

Jeżeli wybierasz się na swoje pierwsze zajęcia jumping fitness, zapewne zastanawiasz się, jak powinieneś się do nich przygotować. Niepotrzebnie! Trening nie wymaga specjalnego stroju, butów czy akcesoriów. Wystarczy, że założysz wygodny, sportowy strój (jeżeli jesteś kobietą, nie zapominaj o dobrze dopasowanym, sportowym biustonoszu). Dodatkowo, weź ze sobą wodę oraz ręcznik – podczas treningu zostaną wyciśnięte z Ciebie ostatnie poty. J

Jak trenować na trampolinach?

Osobom początkującym poleca się, by zamiast na tempie treningu, skupiły się na poprawnym i dokładnym wykonywaniu wszystkich ruchów i skoków, a także na kontrolowaniu. Nie należy za wszelką cenę „gonić” reszty grupy i wykonywać ćwiczenia powoli.

Pamiętaj, że jumping fitness jest nietypowym wysiłkiem, angażującym mięśnie głębokie, które zwykle nie są wykorzystywane podczas zajęć na siłowni. Nawet jeżeli jesteś wysportowany i nie narzekasz na swoją kondycję, początkowo możesz mieć problem z dotrzymaniem kroku prowadzącemu. Nie zniechęcaj się jednak i pozwól swojemu organizmowi na stopniowe przyzwyczajenie się do nowego rodzaju treningu. Zwłaszcza że fitness na trampolinach to bardzo pozytywny sport – zapewniający wiele radości, dobrej energii i satysfakcji.

Sprawdź ofertę trampolin na https://sklepsportowy.pl/trampoliny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *