Legendarny nóż szturmowy oddziałów specjalnych Fairbairn-Sykes

nożeszturmowe3
Nóż szturmowy Fairbairn-Sykes to legendarna broń armii brytyjskiej opracowana krótko przed II wojną światową, którą używali m.in. komandosi SAS, czy Legia Cudzoziemska
nożeszturmowe3

Nóż szturmowy Fairbairn-Sykes, to legendarna broń armii brytyjskiej opracowana krótko przed II wojną światową. Używali jej m.in. komandosi SAS, czy Legia Cudzoziemska  

Jego nazwa pochodzi od nazwisk projektantów Williama E. Fairbairna, brytyjskiego oficera i instruktora walki wręcz policji municypalnej Szanghaju oraz Erica A. Sykesa, oficera sił specjalnych szanghajskiej policji. Opracowali krótko przed wojną kilka typów noży bojowych, wykonywanych początkowo z bagnetów Lee Metford M1888, znajdujących się na wyposażeniu policji.

Ostateczną wersję noża ich projektu przyjęła w 1940 r. armia brytyjską. W 1941 i 1942 zostały opracowane kolejne wersje, różniące się drobnymi szczegółami, głównie budową rękojeści i jelca (wz.1940 miał dłuższy jelec, lekko wygięty w kształcie S).

Nóż Fairbairn-Sykes wykonywany był w całości ze stali węglowej, a jego rękojeść mogła być mosiężna, aluminiowa lub drewniana.

Broń ta przeznaczona była głównie dla oddziałów specjalnych SAS, zwiadu, rozpoznania i komandosów, ale również dla armii brytyjskiej, amerykańskiej i kanadyjskiej.

Co ciekawe w noże te była wyposażona była również polska 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa, a po II wojnie światowej były one produkowane również na zamówienie francuskiej Legii Cudzoziemskiej.

Na nożu Fairbairna-Sykesa oparty jest amerykański sztylet marines, zaprojektowany w 1942 przez kpt. Clifforda Shueya oraz brytyjski nóż agentów (agents knife).

Ten nóż, to dziś legenda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *