Jesienne nakrycie głowy – kiedy warto postawić na kaszkiet?

Efektowne nakrycie głowy to znakomity dodatek do męskiej, jesiennej stylizacji. W ciągu ostatnich kilku lat bardzo modne stają się między innymi kaszkiety. W jaki sposób je nosić? Do jakich stylizacji je dobrać? Na jaki model najlepiej stawiać? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule

Zawiła historia kaszkietu

Kaszkiety to po prostu męskie czapki, idealne na sezon wiosenny, jesienny, a nawet zimowy. Posiadają charakterystyczny wygląd – daszek z przodu oraz okrągłe denko. Początkowo były wykorzystywane jako element umundurowania. W XVIII wieku ubierały je między innymi armie polskie oraz pruskie. Oczywiście kaszkiety miały wówczas różne odmiany i warianty. Potem na wiele lat zapomniano o kaszkietach, aby dokonać ich ponownego odkrycia w latach 20. XX wieku. Wówczas weszły one do powszechnego użytku i uzupełniały klasyczne, codzienne stroje. Dzisiaj znów wracają do łask. Kaszkiety są bardziej eleganckie niż zwykła czapka. Aczkolwiek nie są kapeluszami, które zarezerwowane są raczej dla starszych panów – i to jeszcze nie wszystkich.

Jakie kaszkiety znajdziemy w sklepach?

W sklepach można kupić różnorodne wersje kaszkietów. Różnią się one przede wszystkim fasonem i materiałem, z którego zostały wykonane. Popularne są w szczególności kaszkiety tweedowe (wełniane), a także bawełniane. Od czasu do czasu pojawiają się też kaszkiety ze skóry, lnu oraz mieszanki bawełny i materiałów syntetycznych. Grubsze i cieplejsze modele sprawdzą się podczas wiosennych, jesiennych, a nawet zimowych chłodów. Z kolei lżejsze wersje można z powodzeniem nosić nawet latem. W zależności od potrzeb ocieplają głowę lub trzymają stałą temperaturę. Chronią też przed wiatrem.

Do czego nosić kaszkiet?

Na szczęście kaszkiety to uniwersalne nakrycia głowy. Pasują do większości typów twarzy. Dodatkowo można je dopasować zarówno do eleganckich, jak i casualowych stylizacji. Doskonale będą pasowały do garnituru, koszuli, krawatu, eleganckich butów oraz lekkiego, jesiennego trenczu albo prochowca. Świetnie wkomponują się też w nieformalną stylizację z t-shirtem, skórzaną, krótką kurtką i jeansami. Warto eksperymentować i przetestować różne warianty ubioru.

Jak dobrać odpowiedni kaszkiet?

Warto jednak podkreślić, że mężczyźni nie powinni wybierać pierwszego lepszego kaszkietu. Takie nakrycie głowy należy bowiem odpowiednio dopasować. Reguły są bardzo proste – im większa głowa, tym większy powinien być kaszkiet. Tego typu nakrycie głowy wygląda źle, kiedy zakrywa nam uszy albo spada na czoło. Jeszcze gorzej prezentuje się wtedy, gdy obejmuje co najwyżej czubek głowy. Wówczas można wyglądać nie modnie, ale po prostu śmiesznie. Poza tym kaszkiety muszą spełniać swoją funkcję, czyli chronić głowę przed zimnem. Zbyt mały lub zbyt duży kaszkiet na pewno nie poradzi sobie z tym zadaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *