Dwie kategorie wkrętów do drewna – stożkowe i talerzowe

Stworzenie trwałej i mocnej konstrukcji drewnianej zależy nie tylko do dobrego spasowania jej poszczególnych elementów, ale także od rodzaju użytych do montażu wkrętów. W sprzedaży znajdziemy dwie podstawowe kategorie tego typu akcesoriów. Są to tzw. stożkowe oraz talerzowe wkręty do drewna. W obu przypadkach są one wykorzystywane podczas realizacji różnorodnych prac ciesielskich, konstrukcyjnych i wykończeniowych. Czym się od siebie różnią i jakie są ich typowe zastosowania?

Wkręty stożkowe a talerzowe – różnice konstrukcyjne

Podstawową różnicą jest rodzaj zastosowanego łba, a dokładniej specyfiki jego kształtu. W przypadku stożkowych wkrętów do drewna ich główki zwężają się ku dołowi, tworząc charakterystyczny kształt odpowiedzialny za ich nazwę. We wkrętach talerzowych główka jest zupełnie płaska, ewentualnie tuż pod nią znajduje się specjalne żebrowanie, które minimalizuje ryzyko wyskakiwania bitu podczas wkręcania, tym samym odpowiadając za wyższy komfort pracy. Talerzowe wkręty do drewna mają również znacznie większe główki (większa średnica), dzięki czemu lepiej dociągają skręcane drewno, tym samym umożliwiając tworzenie mocniejszych połączeń o większej nośności. Z charakterystyki kształtu główek dwóch podstawowych kategorii wkrętów ciesielskich wynikają ich różne zastosowania.

Zastosowania dwóch kategorii wkrętów ciesielskich

Użycie wkrętów ze stożkowym łbem sprawdza się przy tworzeniu połączeń mających charakteryzować się nieco lepszą estetyką, gdy cieśli lub instalatorowi zależy na możliwie dokładnym spasowaniu główki wkrętu do drewna z powierzchnią (licem) deski czy płyty drewnopodobnej. Charakterystyczny stożek sprawia, że łeb w sposób stopniowy zagłębia się w powierzchni materiału i równa z jego licem. Takich wkrętów ciesielskich używa się m.in. przy okazji montażu desek tarasowych, elewacyjnych, płyt OSB, MDF czy tradycyjnych płyt wiórowych. Wadą niektórych rodzajów tego typu wkrętów jest ryzyko podrywania włókien drewna przy dokręcaniu. Talerzowe wkręty do drewna zwykle wykorzystywane są podczas prac konstrukcyjnych związanych z tworzeniem elementów mających charakteryzować się większą wytrzymałością. Zastosowanie płaskiego łba sprawia, że wkręt lepiej dociska łączone elementy, a tym samym gwarantuje większą niezawodność wykonanego połączenia.

Poza podstawowym podziałem wkrętów ciesielskich na stożkowe i talerzowe, w sprzedaży znajdziemy również całe mnóstwo ich specjalistycznych wersji dedykowanych realizacji konkretnych prac. To akcesoria wyróżniające się określonymi właściwościami, które w sposób bezpośredni wynikają z zastosowania oryginalnej konstrukcji lub rodzaju materiału, z jakiego je wykonano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *