Wyposażenie warsztatu. Odkryj potencjał mikronarzędzi

Grawerowanie z zegarmistrzowską precyzją, drobiazgowe frezowanie, wiercenie małych otworów, polerowanie – wszystko to można wykonać przy pomocy jednego mikronarzędzia.

Urządzenia do drobnych, małych i precyzyjnych prac przydają się w bardzo wielu dziedzinach życia i sytuacjach. Mikronarzędzia sprawdzają się wszędzie tam, gdzie liczy się wielka precyzja.

Co więcej, nie trzeba mieć ich wiele, aby w warsztacie lub zakładzie modelarskim wykonywać różne prace. – Na rynku istnieją firmy oferujące wielozadaniowe i uniwersalne mikronarzędzia. Naprawdę potrafią one rozwiązać sporo problemów spotykanych w przemyśle i u majsterkowiczów. Są modele zasilane z sieci, jak i (ostatnio) bezprzewodowe. Pracują bardzo cicho. Jakość ich wykonania jest bardzo wysoka. Mają mnóstwo zalet – twierdzi Michał Ostrowski, menadżer produktu w Lange Łukaszuk i ekspert branży narzędziowej.

mikronarzędzia proxxon

Chyba każdy w swoim życiu miał do czynienia z mikronarzędziami. Przykładem z rzeczywistości dnia codziennego jest chociażby wiertarka dentystyczna. Przy pomocy jednego urządzenia lekarz może albo wywiercić dziurkę w zębie, albo frezować, albo szlifować. Podobnie jest z innymi mikronarzędziami. – Proszę sobie wyobrazić, że istnieje możliwość grawerowania, wiercenia, frezowania, polerowania i przycinania za pomocą tylko jednej mikrowiertarki z innymi funkcjami. Mikronarzędzia są wykorzystywane także do większych prac np. stołowych – zauważa Michał Ostrowski z Lange Łukaszuk.

Wielka precyzja niewielkich maszyn

Wydawać by się mogło, że obsługa zaawansowanego mikronarzędzia wymaga kompetencji i umiejętności. Nieprawda. Z powodzeniem posługują się nimi nawet początkujący majsterkowicze, modelarze czy mechanicy. – Oczywiście, na początku wykonuje się prostsze czynności. W miarę zdobywania umiejętności i zręczności, można robić bardziej skomplikowane prace. Każdy sobie poradzi, trzeba jedynie zachować zdrowy rozsądek – doradza ekspert z Lange Łukaszuk.

Przykładem wielozadaniowego mikronarzędzia jest podstawowa wiertarko-frezarka przeznaczona do wiercenia, szlifowania, polerowania, czyszczenia, wycinania i grawerowania. – Biorąc do ręki takie urządzenie, już po kilku pracach stwierdzamy: „po co męczyć się ręcznie, skoro dzięki jednemu urządzeniu wykonujemy pracę nawet kilkanaście razy szybciej” – podkreśla Michał Ostrowski. Mikronarzędzia doskonale sprawdzają się takich dziedzinach, jak: optyka, prace artystyczne, modelarstwo, mikromechanika i wiele innych.

diy modelarstwo

Dzięki multifunkcyjnemu urządzeniu możemy grawerować i przycinać rurki metalowe i z tworzyw sztucznych, ciąć drewniane i metalowe elementy mebli. Modelarze i jubilerzy z pewnością skorzystają z funkcji frezowania czy szlifowania. Narzędzia umożliwiają także, dzięki odpowiednim końcówkom, wiercenie w każdym materiale: drewnie, metalu, szkle, tworzywach sztucznych. Przykłady wyspecjalizowanych mikronarzędzi o szerokim zastosowaniu to:

  • Mikrowiertarki;
  • Wiertarko-frezarki;
  • Szlifierki;
  • Polerki kątowe;
  • Wiertarki kątowe;
  • Wyrzynarki precyzyjne;
  • Dłutownice;
  • Szlifierki taśmowe;
  • Wycinarki z gorącym drutem.

Zrób to sam

Nie dość, że grawerowanie jest doskonałym sposobem na zrelaksowanie, to jeszcze możemy własnoręcznie przygotować niepowtarzalny prezent. Potrzebne są jedynie odpowiednie urządzenie i wprawa.

diy grawer

Przygodę z grawerowaniem najlepiej rozpocząć z mikronarzędziem przeznaczonym do tej czynności. – Trzeba sięgnąć po grawerkę wysokiej jakości. Wybierzmy sprzęt poręczny, niezawodny i prosty w użyciu. Zwróćmy uwagę na uchwyt narzędzia. Jeżeli jest odpowiednio wyprofilowany, posługiwanie się grawerką jest łatwe jak pisanie długopisem – mówi Michał Ostrowski.

Ważne, by przedmiot, który chcemy dekorować, był unieruchomiony. Ci, którzy zaczynają swoją przygodę z grawerowaniem, powinni zacząć od rysowania linii prostych, a potem, gdy nabiorą wprawy, dodawać kolejne, trudniejsze elementy. Warto od razu zaopatrzyć się w zestaw odpowiednich końcówek. Do pracy w drewnie czy plastiku nadają się np. węglikowe, a do szkła czy metalu – diamentowe i karbidowe.

Często niezbędne okazują się akcesoria, szczególnie przy pracy z elementami ruchomymi. Na wyposażeniu warsztatu powinno znaleźć się imadło, stół krzyżowy lub stojak frezarsko-wiertarski.

fot: Lange Łukaszuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *