Rodzaje leków na potencję, czym są i jak działają?

Obecny rynek preparatów na potencję jest naprawdę spory, a zainteresowanie nimi jeszcze większe. Według dostępnych danych, w 2017 roku sprzedano 2,82 miliona opakowań leków OTC zawierających sildenafil.

A to przecież tylko część oferowanych środków. Co istotne, od jakiegoś czasu również kobiety mogą liczyć na różnego rodzaju suplementy zwiększające libido. Jak działają te preparaty i dlaczego cieszą się tak dużą popularnością?

Leki na potencję z apteki

Do najbardziej znanych leków na potencję, których działanie jest potwierdzone klinicznie, należą środki zawierające sildenafil, substancję, która pomaga osiągnąć i utrzymać wzwód. Związek ten jest inhibitorem fosfodiesterazy typu 5, który blokuje odpływ cGMP z naczyń krwionośnych członka, dzięki czemu ciała jamiste prącia łatwiej wypełniają się krwią, co umożliwia osiągnięcie szybkiego i pełnego wzwodu.

Substancjami o podobnym działaniu, stosowanymi w innych lekach na potencję, są wardenafil i tadafil. Środki te nie działają samoistnie. Do wystąpienia erekcji niezbędna jest stymulacja seksualna. Pamiętać należy o tym, że leki na potencję i przedwczesny wytrysk należy kupować jedynie w aptece. Nabywanie ich z niepewnych źródeł jest równoznaczne z przyjmowaniem produktów o niepewnym pochodzeniu, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Ziołowe leki na potencję

Obok leków, szerokie zastosowanie w przywracaniu libido, a także zwiększeniu swoich możliwości seksualnych, mają naturalne preparaty na potencję. Dostępne są zarówno produkty dla panów, jak i pań. Zawierają one z reguły w swoim składzie ekstrakty z roślin uważanych za afrodyzjaki, takich jak: żeń-szeń, korzeń maca, owiec zwyczajny czy kozieradka. W wielu tego typu środkach znajduje się również działająca rozkurczowa na naczynia krwionośne L-arginina, która nie tylko ułatwia podniecenie, ale także zwiększa doznania seksualne.

Czy leki na potencję są refundowane?

Niestety, podobnie jak środki antykoncepcyjne, leki na potencję nie są refundowane. Są one zatem płatne w stu procentach. I jak na razie nie wydaje się, aby refundacja preparatów poprawiających sprawność seksualną doszła do skutków. Kilka lat temu producent Maxigry – Polpharma – ubiegała się o rządowe wsparcie dla oferowanego przez siebie leku na potencję. Jednak bez większego skutku.

Jakie leki na potencję można kupić w aptece bez recepty?

Jeszcze nie tak dawno leki na potencję bez recepty nie były dostępne, jeśli nie liczyć podejrzanych podróbek rozprowadzanych na czarnym rynku. Zmieniło się to w 2016 roku, kiedy dopuszczono do sprzedaży bez recepty leki na bazie sildenasilu. Różnią się one od tych dostępnych na receptę praktycznie tylko wielkością dawki. Leki OTC na potencję zawierają bowiem 25 mg substancji czynnej leku, natomiast leki na receptę mają jej w swoim składzie 50, a nawet 100 mg. Do produktów dostępnych bez recepty należą m.in.:

Warto pamiętać o tym, że są to preparaty, które nie tylko pomagają uzyskać erekcję, ale również wydłużają czas stosunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *